Csontos László, újszászi születésű szobrászművészt 80. születésnapja alkalmából, az Újszászi Híradó 2006. februári számában köszöntöttük, művészi tevékenységét méltattuk. A megemlékezést szívesen fogadta. Köszönőleveléből idézet: “A gyermekkori évek Újszászhoz kötnek. Az élő kapcsolatok évek múlásával elapadtak, de szülővárosom megkeresésére szívesen vállalnék alkotásaimból kiállítást.”

Sajnos, a kiállítás egészségi okok miatt elmaradt, amit közreműködésével már nem is lehet megvalósítani, hiszen földi életének pályája 2013. február 10-én befejeződött.

 

 

A neves szobrászművész Újszászon látta meg a napvilágot 1925. 12. 19-én Csontos Pál segédmunkás és Szabó Rozália háztartásbeli szülők gyermekeként. Újszászon, a Kolozsvári körúton laktak. Onnan járt óvodába, az elemi iskola 1-4. osztályát is szülőhelyén végezte. Édesapja a Fejér megyei Adonyban kapott munkát, így odaköltöztek.

Budapesten érettségizett, az Iparrajz Iskolát és a Képzőművészeti Főiskolát is a fővárosban végezte. Somogyi József és Pátzay Pál Kossuth-díjas szobrászok növendéke volt. 1962-ben kötött házasságot Mikus Judittal. Gyermekük: Katalin.

1958-tól Budapesten, a Százados úti művésztelepen élt és dolgozott. Művészi munkásságát, sokoldalúságát hirdetik Magyarország határain kívül és belül található köztéri szobrai, műalkotásai (közel 30). Zárt, tömbszerűen mintázott szobrai nyugalmat, harmóniát sugallnak. Változatos mozgásformák helyett a különböző anyagok – kő, márvány, fa, bronz – jellegzetes tulajdonságaira építette általános érvényű mondanivalóját, időtlen szépségű kompozícióit, klasszicizáló hagyományokat idéző érmeit, lírai hangvételű kisplasztikáit.

A 88. életévében elhunyt szobrásznak országszerte számos egyéni és válogatott csoportos kiállításai voltak. 1976-ban megbízást kapott a villányi nemzetközi alkotótelep vezetésére, melynek munkálataiban 1986-ig vett részt.

1954-től tagja volt a Magyar Képzőművészeti Alapnak. Művészi tevékenységét számos díjjal ismerték el. Elnyerte a III. és a X. Országos Érem-biennále díjat, két esetben az Országos Faszobrászati Kiállítás díjat. Talán kevesen tudják, hogy az újságírói tevékenység elismerésére 1990-ben alapított Táncsics Mihály-díj érem elkészítése Csontos László alkotása.

Csontos László halálával a magyar szobrászművészet kiemelkedő alakját veszítettük el. Hozzátartozói gyászában mi, szülővárosának lakói osztozunk. Abban reménykedünk, hogy az Újszász fiának eltervezett kiállítása szülővárosában egyszer megvalósul, ezzel is tisztelegve emléke előtt. Nyugodjon békében!

Varga Ferenc
Újszász díszpolgára

 

Újszász 2020©

A weboldalon cookie-kat használunk, amik segítenek minket a lehető legjobb szolgáltatások nyújtásában. Weboldalunk további használatával jóváhagyja, hogy cookie-kat használjunk. Adatvédelmi nyilatkozatunkat honlapunkon elolvashatja.