Az Újszászi Városi Vasutas Sport Egyesület klubhelyiségének névadóján felemelő érzés volt a névadó gyermekével, hozzátartozóival, a megjelent sokadalommal találkozni, elbeszélgetni a régmúlt idők sporteseményeiről.

Többen felvetették, jó volna Krutila Józsefről is valamilyen formában megemlékezni, sportbéli munkásságát méltatni, hiszen az 1945-ben megalakult Újszászi MÁV SE egyik alapító tagja, évtizedekig a település labdarúgásának fáradhatatlan állócsillaga volt.

Elhatároztam, hogy emlékezést írok a 102 évvel ezelőtt született és 34 éve elhunyt Krutila Józsefről, Mihályi István harcostársáról.

Krutila József Nyíregyháza-Királyteleken népes családba született 1911. 03. 20-án, és Újszászon hunyt el 1979. 12. 11-én. Szülei: Krutila Pál gazdálkodó és Kis Borbála háztartásbeli hét gyermeket neveltek, József ötödikként született.

Krutila József 1931-ben került Újszászra MÁV dolgozóként. Még abban az évben, május 2-án házasságot kötött Újszászon a tápiószelei születésű Széles Erzsébettel. Hamar beilleszkedtek, otthonosan mozogtak új környezetükben. Életközösségükből a két gyermek: Mária (1933) és Margit (1944) Újszászon született. Mindketten családi kötelékben éltek. Három unoka és kilenc dédunoka őrzi a szülők, nagyszülők emlékét. Mária 2012-ben elhunyt. Kővári Ernőné született Krutila Margit (férje labdarúgó volt) tizenegy éve özvegy. 2009-ben, Újszász Város Szakmai Díj kitüntetésben részesült évtizedekig végzett gazdaságvezetői tevékenységének elismeréseként.

 

1953. Az ifjúsági labdarúgók mérkőzését jó kedvvel szemlélők egy csoportja. Ülnek, jobbról balra: Krutila József, Király István, Tóth Vilmos, Bakó József, Frikker Márton, Molnár Lajos. Háttérben: Király István és Krutila József mögött Kelemen Pál, legendás kapuvédő

 

Mély Krutila József sportmúltjának kútja. Benne tiszta forrás, amelyből bármikor meríthet a jelen és az utókor. Újszászon a MÁV pályafenntartásnál megbecsült előmunkásként dolgozott 1965. évi nyugdíjazásáig.

Szerette a sportot, különösen a labdarúgást. Jól érezte magát a fiatalok körében. Nem érte meglepetésként, amikor közvetlenül a II. világháború befejezése után, a sportolni vágyó, elsősorban vasutas fiatalok azzal keresték meg, hogy Mihályi Istvánnal együttműködve alapítsák meg az Újszászi MÁV Sport Egyesületet, szervezzenek labdarúgócsapatot. Azonnal igent mondott.

Újszász egész sportjára kiterjedően, fáradhatatlanul dolgozó társadalmi aktíva lett. A sportszakmai feladatokban a tárgyi, technikai, intézői, szertárosi, jó értelemben vett „mindenesi” teendők ellátásában Krutila József jelentette évtizedeken keresztül az állandóságot.

1945 után az összetoborzott labdarúgóknak kezdetben nem volt felszerelésük, így hát a legfontosabb sportfelszereléseket (cipő, mez, nadrág, zokni, sípcsontvédő) többnyire összegyűjtött gabonafélékkel, cserealapon biztosították, személyes kapcsolatok eredményeként. Hiányoztak a kapufák, a mai középiskola mögötti labdarúgópályán gránáttölcsérek voltak, nem volt öltöző sem. Mindezeket sürgősen meg kellett oldani, hogy a Közép-magyarországi Labdarúgó Szövetség által biztosított I. osztályban elindulhassanak az újszászi labdarúgók. Arra a kérdése, hogyan sikerült a legalapvetőbb feltételeket biztosítani, nehéz lenne röviden válaszolni. Annyit azonban meg kell említeni, hogy elsősorban Krutila József, MÁV pályafenntartási előmunkás jóvoltából, a pályafenntartásnál dolgozók áldozatos közmunkájával, alkalmassá tették a labdarúgó-pályát bajnoki mérkőzések játszására, és 1947. 06. 16-án sor került a pálya melletti sportszékház ünnepélyes átadására is. Ezzel egyidejűleg megoldódott a krónikus pályagondnoki feladat is, mivel a sportszékházban gondnoki lakást is biztosítottak.

 

1955.06.27. Újszász labdarúgócsapatának egy csoportja. Balról jobbra: Molnár Károly, Pataki János, Krutila József, Szegedi Gyula, Király Ferenc, Nagy András, Földi Béla, Mihályi István edző

 

Minden igyekezet ellenére, a sporttelep bekerítetlen maradt. Mindössze dróthuzal vette körbe a pályát, az is a pályafenntartási dolgozók közreműködésével valósult meg. A sportpálya vasút felőli oldalán, – labdarúgók, sportvezetők, szurkolók, pályafenntartási dolgozók társadalmi munkában – vízelvezető árkot ástak. A kitermelt földkupacok a szurkolók pályára való rálátását segítették.

A sportegyesületet kezdetben a labdarúgók alkották. Versenyeztetésük anyagi fedezetét nehéz volt biztosítani. Krutila Józsefnek jelentős szerepe volt abban, hogy – többnyire vasutas dolgozók közreműködésével – mozgópénztárosokat szerveztek, akik „kalapolással” a szurkolókat körbejárva, kisebb-nagyobb összegeket gyűjtöttek össze. Az így begyűjtött pénz – jó esetben – a játékvezetői díjak kifizetésére volt elég. Mecénásokat, szponzorokat kellett megnyerni, hogy a működéssel kapcsolatban felmerülő, elengedhetetlen pénzügyi kiadásokat teljesíteni tudják.

Voltak segítők. Olyan is előfordult, hogy egy-egy mérkőzés után társas összejövetelt szerveztek játékosok, hozzátartozók, társadalmi aktívák, mecénások részére egy szelet zsíros kenyér, egy pohár sör, üdítő erejéig. A pénztári teendőket szinte minden esetben Krutila József végezte jó gazda módjára.

Akik még ismerték – játékosok, barátai, munkatársai – egybehangzóan állítják/állítjuk: Józsi bácsi nélkül képtelenség lett volna az 1945 utáni időkben Újszászon szervezett formában történő labdarúgásról beszélni. Krutila Józsefnél a családon kívüli életet a labdarúgás jelentette. Szervezőmunkája kapcsán, kedvező személyes jegyei alapján mindenkivel megtalálja a közös hangot. Mit mondjak: nagyon szerettük, tiszteltük, máig jó szívvel gondolunk rá. Túlzás nélkül állíthatjuk, hogy Újszász sportjának, elsősorban a labdarúgásnak felejthetetlen, jeles alakja volt.

Közvetve hozzájárult, hogy Újszász a KÖLASZ I-ben, a megyei I. osztályban eredményesen szerepeljen, a Nemzeti Bajnokság harmadik osztályába való jutásért küzdjön. Ki emlékszik már rá, hogy a bajnoki mérkőzések mellett a Mihályi István és Krutila József megbonthatatlan páros benevezte Újszász labdarúgóit a Magyar Vasutas Sport Központ Elnöksége által 1947-ben kiírt Országos Labdarúgó Vasutas Kupába is? A 68 csapat részvételével indult Vasutas Kupa első mérkőzését a jó erőkből álló Kecskeméti MÁV labdarúgóit hazai pályán, gólzáporos mérkőzésen, 6-4 arányban verték fiaink. Az igazsághoz tartozik, hogy a második mérkőzésen, mostoha körülmények között utazva, a MÁV-nál szolgálatot teljesítő játékosok kényszerű hiányzása miatt, a Váci MÁV ellen 4-1 arányban alulmaradtunk.

Krutila József jelentősen hozzájárult, hogy Újszász labdarúgói ma már megyei bajnoki címekkel, dobogós helyezésekkel, a magyar labdarúgás harmadik vonalában bronzéremmel, Sport TV Kupa második helyezésével, válogatott mezt magukra öltő játékosokkal büszkélkedhetnek.

Többen úgy érezzük, kissé méltatlanul felejtettük el Krutila Józsefet, aki Mihályi Istvánnal karöltve rakta le Újszász labdarúgásának azt az erős fundamentumát, amelyre máig építkezni lehet. Reménykedünk, hogy egyszer eljön az az idő, amikor fejet hajtva, tisztelettel és méltóképpen emlékezünk Krutila József személyére, és rajta keresztül dicsérjük tölgyfaszerűen lombosodó utódait.

Varga Ferenc
Újszász díszpolgára

 

Újszász 2020©

A weboldalon cookie-kat használunk, amik segítenek minket a lehető legjobb szolgáltatások nyújtásában. Weboldalunk további használatával jóváhagyja, hogy cookie-kat használjunk. Adatvédelmi nyilatkozatunkat honlapunkon elolvashatja.