Dr. Karácson János, Újszász egyik háziorvosa 1936. augusztus 28-án született Gyulán. Szülei: Karácson János cipészmester és Emília szövőnő voltak. Két gyermekük született: János és Emília. Emília a gyulai szanatórium osztályvezető nővére volt, 2005-ben hunyt el.

 

 

A doktor úr szülővárosában végezte az általános- és középiskolai tanulmányait. A patinás, jó hírnevű Erkel Ferenc Gimnáziumban jelesre érettségizett. A Debreceni Orvostudományi Egyetemen kezdte meg tanulmányait. Summa cum laude minősítéssel diplomázott 1960-ban.

Tanulmányai közben – nyaranta – sorkatonai szolgálatot is teljesített, és volt alkalma megtapasztalni a Hanságban az építőtábori munkát. Az egyetemen ismerkedett meg leendő felségével, a besenyszögi Pomázi Évával. Szigorló orvostanhallgatóként, 1959-ben Debrecenben kötöttek házasságot. Két gyermekük született: Éva és János Pál, akik jogászi illetve mérnöki diplomát szereztek.

Két év debreceni klinikai gyakorlat után Karácson doktor bőrgyógyásznak, felesége ortopéd orvosnak készült. A fiatal pár – lakáshelyzetük megoldatlansága miatt – első gyermekük születése után Kőtelekre költözött. Pomázi doktornő itt kapott körzeti orvosi állást, itt találtak otthonra, Karácson doktor pedig a szomszédos Nagykörű községben kezdte el orvosi praxisát. 1969-ben a család Nagykörűbe költözött, ahol Pomázi doktornő fogszakorvosként folytatta pályáját. A doktor úr harmincnégy évig volt Nagykörű egyedüli háziorvosa. Gyakran vállalt helyettesítést, ügyeletet, így nemcsak Nagykörű, hanem annak egész vonzáskörzetét jól ismerte. A körzetébe tartozó családokkal igen jó kapcsolatot tartott. A település közéletében is aktívan részt vett. Az önkormányzat képviselő-testületébe választották, alpolgármesterként is bizalmat élvezett.

Eközben folyamatosan fejlesztette szakmai tudását. 1977-ben általános orvostanból, 1996-ban foglalkozás-egészségügyből vizsgázott. A megyében az elsők között szervezett lakossági szűrővizsgálatokat.

A rendszerváltozást megelőző választási ciklusban Szolnok Megyei Tanács, egyben a Végrehajtó Bizottság tagjává választották. Több évig a megyei áfész felügyelő bizottságának volt a tagja. 1990-ben a megyei közgyűlés tagja lett. A közgyűlés tagjai 1994 tavaszán egyhetes amerikai tanulmányúton vehettek részt, eredményes munkájuk elismeréseként. A delegáció tagja volt dr. Karácson János és az életrajzi vázlat írója is.

Karácson doktor 1996-ban nyugdíjba vonult, feleségével ekkor költöztek Szandaszőlősre. De nem a pihenés évei következtek, hanem a kor szellemét követve, egyéni vállalkozóként folytatta az orvoslást. Szolnokon és Törökszentmiklóson vállalt helyettesítést és ügyeletet. Bekapcsolódott az újszászi orvosok helyettesítésébe is, majd 2002-ben átvette dr. Ördög Lajos körzetét. Ezzel egyidejűleg elvállalta a szociális otthon lakóinak egészségügyi ellátását, valamint foglalkozás-egészségügyi szakorvosi munkát is végez. Több helybeli vállalkozás és az önkormányzat üzemorvosa.

Újszászon is közismertté vált lelkes, dinamikus személyisége. Aktívan részt vesz itt is a közéletben. A hivatásához kötődő kérdésekben mindenkor nyíltan formál véleményt. Sok család személyes ismerőseként tudhatja maga mellett, hiszen számos esetben a család legszemélyesebb problémáit is ismeri. Betegeinek tisztelete övezi. Szavait idézve: „háziorvos annál nagyobb elismerést, mint a betegek szeretete és bizalma, nemigen kaphat.” Az elismerésre emberségével, humanitásával, szakmai tudásával igyekszik rászolgálni.

Öt évtizedes orvosi és közéleti munkássága révén kiterjedt kapcsolatrendszert épített ki országos szinten is. Szakmai kapcsolatait főleg betegei érdekében kamatoztatja. Számos kitüntetés birtokosa. Az anya- és gyermekvédelem területén kifejtett eredményes munkájáért az Egészségügy Kiváló Dolgozója kitüntetésben részesült (1969), elsőként kapta meg a szegények önzetlen gyógyítójáról, pártfogójáról elnevezett Durst János Díjat (1978), a véradás szervezőmunkájának elismeréseként a Vöröskereszt Kiváló Dolgozója címet. Hosszú, eredményes gyógyító munkájáért, közéleti tevékenységéért 2008-tól Újszász Város Szakmai Díjának birtokosa.

Orvosi teendőinek végeztével sem pihen, szandaszőlősi otthonában bővíti továbbra is szakmai ismereteit. Emellett kertészkedik, kerékpározik, vagy a tiszaligeti termálfürdőt látogatja. Nagy örömet jelentenek számára-számukra az unokák – a 20 éves Zita már az ELTE másodéves hallgatója, a kettő és féléves János Theodor (aki a családnév továbbvivője) fantasztikus aktivitásáról, a nyolc hónapos Ágoston pedig ragyogó mosolyáról adhat számot.

Kívánjuk, hogy Karácson doktor úr még nagyon sokáig vigyázza, őrizze egészségünket, amelyhez erőt, egészséget, boldogságot kívánunk családja körében.

Varga Ferenc
Újszász díszpolgára

 

Újszász 2020©

A weboldalon cookie-kat használunk, amik segítenek minket a lehető legjobb szolgáltatások nyújtásában. Weboldalunk további használatával jóváhagyja, hogy cookie-kat használjunk. Adatvédelmi nyilatkozatunkat honlapunkon elolvashatja.