„Az alma nem esik messze a fájától”

Bizonyára sokan emlékeznek idős Rátóti Pálra, aki Újszásznak jól ismert hentes- és mészárosa, vágóállat felvásárlója, a világháborút is megjáró tekintélyes személyisége volt.

Rátóti József és Turza Etelka szülők négy gyermekkel (Pál, Eta, József, Margit) ajándékozták meg Újszász közösségét. Pál, a legidősebb gyermek, Újszászon született, 1923. 06. 29-én, és szülőhelyén hunyt el 2000. 02. 06-án. Felesége, Balogh Anna ugyancsak Újszászon látta meg a napvilágot 1924. 08. 29-én, és szülőhelyén hunyt el 1999. 10. 24-én. 1950. 05. 21-én kötöttek házasságot. Példás családi életük volt. Életközösségük gyümölcseként született Anna (Tünde) és Pál.

 

id. Rátóti Pál és felesége Balogh Anna

 

Idős Rátóti Pál sok viszontagságon ment keresztül. Az elemi iskola elvégzése után Vígh Gábornál tanult hentes- és mészáros mesterséget. A II. világháború öldöklő küzdelmeinek részese volt, hadtáposként szolgált. Amerikai hadifogságba esett, nürnbergi gyűjtőtáborba került, onnan tért haza. Újszászi bajtársai, fogolytársai (Nagy Bertalan kertész, Csibrány Flórián) elismeréssel szóltak a fronton, a fogolytáborban, főleg az élelmezés területén nyújtott önzetlen segítségéről.)

A hadifogságból történő hazatérése után, 1948. 11. 06-tól 1956. 03. 01-jéig a szolnoki Állatforgalmi Vállalatnál állatbegyűjtőként dolgozott. Ebben az időszakban, kiegészítő jövedelemként, jelentős volt a háztáji állattartás a falvakban. Például Újszászon, a „Szabadság” Mezőgazdasági Termelőszövetkezet állományát is figyelembe véve, mintegy 4000 db sertést tartottak. Jelentős szerződéskötések voltak az Állatforgalmi Vállalattal. Az Újszász, Szászberek, Zagyvarékas és Tiszasüly körzet vágóállataira kötött szerződések megkötése, a szállítás szervezése, lebonyolítása, a kifizetések teljesítése, erőn felüli munkát kívánt Rátóti Páltól, különösen a téli időszakban, amikor hóban, fagyban, sárban, az esetek többségében kerékpárral közlekedett.

A középiskola városközpont felőli részén történt a vágóállatok átvétele, amiket a szolnoki vágóhídra szállítottak feldolgozásra. Vételjegy szolgált a kifizetés alapdokumentációjául. A kifizetés is Rátóti Pál feladata volt, akinek lojális, közösségsegítő, lelkiismeretes munkája máig elévülhetetlen.

1952-ben három hónapos tartalékos katonai szolgálatot teljesített. 1957–1960. között az Újszász és Vidéke Körzeti Földműves Szövetkezet húsboltjában dolgozott feleségével. 1961-től 1963-ig alkalmi sertés vágással foglalkozott, majd 1964-től nyugdíjazásáig (1983. 08. 07.) a Szolnok és Vidéke Vendéglátó Ipari Vállalatnál húsraktár-vezetőként szolgált. Nyugdíjazása után sem unatkozott, fia mellett segédkezett a húsboltban, és a vágóhídon tevékenykedett.

 

Újszászi labdarúgócsapat (megyei I. osztály 1976/77. évi bajnokság – 7. helyezés, 53,1 %-os teljesítménnyel) Álló sor: Boros Antal szakosztályvezető, Kasza József, Rátóti Pál, Mérész József, Tarcsa Károly, Juhász András, Bóta András, Podmaniczky József edző, Kálózi Károly. Guggolnak: Nagy Ignác, Terék János, Tóth László, Kovács György csapatkapitány, Kaló Jenő, Nagy György, Földes István. Fekszik: Takács Zoltán

 

Ifjú Rátóti Pál 1952.11.21-én született Újszászon. Az általános iskolát szülőhelyén végezte. A ceglédi „Bercsényi Miklós” Élelmiszeripari Szakképző Iskolában húsiparai szakmunkás képesítést szerzett. 1970-ben édesapja mellett helyezkedett el, mint helyettes húsraktárkezelő. 1971. 10. 28-án vonult be katonai szolgálatra a szolnoki „Kilián György” laktanyába. A kiképzés után a honvédségi konyhára irányították, ahol konyha-mészárosként szolgált.

Tagja lett a megyei I. osztályban szereplő Kilián FSE labdarúgócsapatnak, amellyel a 1972/73. évi megyei bajnokságban aranyérmet szereztek. A Nemzeti Bajnokság harmadik osztályába jutottak. Többnyire csatár poszton szerepelt. Jól ment a játék, a kétéves katonai szolgálata alatt 45–50 bajnoki mérkőzésen játszott. 1973 októberében szerelt le a honvédségtől. Labdarúgó képességei, kedvező személyes jegyei alapján (a Szolnok megyei ifjúsági válogatottnak, illetve az Ipari Tanulók Megyei válogatottjának is tagja volt), több egyesület is igazolni kívánta. Ezek között volt a szolnoki MÁV NB II-es csapata is, de szíve hazahúzta szülőhelyére. Az anyaegyesületénél jól érezte magát, az NB I-et is megjárt Podmaniczky József irányítása alatt futballozó Bóta András, Dancsó Gábor, Földes István, Földi János, Juhász András, Kaló Jenő, Kasza József, Koczka Imre, Kovács György, Mérész József, Nagy György, Nagy Ignác, Szőnyi János, Takács Károly, Takács Zoltán, Terék János, Tóth László, stb. társaságában. Szereplésük figyelmet érdemlő volt. Egy komoly sérülés azonban viszonylag korán véget vetett labdarúgó pályafutásának.

Az Újszászi ÁFÉSZ-nél kapott munkát irodistaként, később az áruházban hentes és mészárosként.

Megtalálta élete párját, családot alapított. 1977. 05. 21-én kötött házasságot az újszászi születésű (1956. 09. 25.) Csák Máriával, aki érettségi után a helyi ÁFÉSZ presszóban felszolgálóként dolgozott. Életközösségük ajándéka lett Anikó (Szolnok, 1978.) és Rita (Szolnok, 1982.) Csák Mária a szülési szabadsága után hálózati ellenőr, tűz- és munkavédelmi előadó volt korábbi munkahelyén. 1996-tól férjével együtt családi vállalkozásban dolgozik.

 

Elöl: Mészáros Réka, Kasza Levente, Mészáros Andor. Hátsó sor: Rátóti Pál, kezében Kasza Norina, Mészárosné Rátóti Anikó, Csák Béla, Rátótiné Csák Mária, kezében Mészáros Enikő, Kaszáné Rátóti Rita

 

Rátóti Pál és Csák Mária ügyeltek gyermekeik taníttatására is. Anikó és Rita többirányú szakképesítést szereztek. Anikó marketing és reklám, valamint kereskedelmi menedzser, míg Rita frissítő és kondicionáló masszőr, kozmetikus területen hasznosítja szakmai képesítéseit. Mindketten férjhez mentek, családot alapítottak. Anikó a budapesti születésű (1975) Mászáros Andor közgazdásszal kötött házasságot, aki energetikai tanácsadó. Gyermekeik: Réka (4,5 éves) és Enikő (9 hónapos). Rita a szolnoki születésű (1977), de újszászi származású Kasza Istvánnal kötött házasságot, aki érettségizett és cukrász szakképesítéssel rendelkezik. Jelenleg a Rátóti családi vállalkozásban dolgozik. Gyermekeik: Levente (4 éves) és Norina (2 éves).

Rátóti Pál nem elégedett meg a húsipari szakmunkás képesítéssel. 1978-ban az újszászi középiskolában érettségizett, 1980-ban üzletvezetői képzettséget szerzett, 1986-ban birtokosa lett a mesterlevélnek. 1992-ben saját céget alapított, és vállalkozóként működik. Feleségével együtt, 4 fő alkalmazásával szolgálják a lakosság igényeit: az újszászi húsboltban, a Kastély Otthonban, a Zagyvaparti Idősek Otthonában, a középiskola konyháján. Hentesárut szállítanak húsboltokba, éttermekbe (Jászladány, Jászkisér, Szajol, Szolnok). A helyi vágóhíd megszűntével a Heves megyei Pélyen, a „Hajdú Hús” Zrt-nél vágatja a megvásárolt élősertést, marhát, birkát. A feldolgozás Újszászon történik. Ha egy-egy újszászi konyha olykor megszorult, nem tagadta meg a segítséget. Támogatta a táborozó gyerekeket, az iskolai alapítványokat és más civil szervezeteket. Egy ideig hatósági húsboltot is üzemeltetett, de a körülmények hatására e tevékenységet néhány év után megszüntette.

Az Újszász Város Napja központi ünnepségén (2011. 09. 17.) vette át Újszász Város Gazdasági Díját. Tevékenységének méltatásakor többek között az alábbiakat hallottam: Újszász lakossága elégedett az áru minőséggel, a választékkal, a kiszolgálással, hiszen a kiváló áru mellé jó szót, figyelmességet, érdeklődést is kap.

A vállalkozás sikeresebbé tételére, a vásárlók igényeinek még jobb kielégítésére, újabb rövid- és hosszú távú tervei, céljai vannak. Vállalja a felmerülő kockázatot, a személyes felelősséget. Keresi, használja a piaci visszajelzéseket, erőforrásokat, mivelhogy a vállalkozók sokszor önmagukkal is versenyben állnak. A pénzt, az üzleti kapcsolatokban rejlő tőkét teljesítménye értékmérőjeként kezeli, hiszen tudja, a siker, a bukás elsősorban rajta múlik. Mint sikeres vállalkozó – hangzott a további méltató szavakból – szakmájában elkötelezett, hozzáértő, rugalmas, így joggal lehet bízni, hogy az eltervezett húsfeldolgozót, illetve pályázati forrásból, az EU szabvány előírásait is kielégítő vágóhidat, újabb nevén szúrópontot, előbb-utóbb megvalósítja.

Így az általa előállított húsipari termékek minősége, a szolgáltatás színvonala még sajátosabb, újszerűbb lesz, mint a versenytársaké, amelyben egyéni és Újszász lakosságának közösségi érdeke egybeesik.

Kívánjuk, hogy Rátóti Pálnak és szeretetben, békességben élő népes családjának – Újszász lakosságának segítségével, megértésével – váljanak valóra tervei, célkitűzései. Ehhez kívánok/kívánunk egyéni és családi életében hosszantartó jó egészséget és boldogságot.

Varga Ferenc
Újszász díszpolgára

 

Újszász 2020©

A weboldalon cookie-kat használunk, amik segítenek minket a lehető legjobb szolgáltatások nyújtásában. Weboldalunk további használatával jóváhagyja, hogy cookie-kat használjunk. Adatvédelmi nyilatkozatunkat honlapunkon elolvashatja.