Az Újszászi Híradó 2010. novemberi számában méltattam Béla bácsi pályafutását. Egy levél kíséretében az újságcikket megküldtem részére. Telefonon mondott köszönetet a figyelmességért, a jókívánságokért.

Az Új Néplap 2011. 10. 03-i számában olvastam a következőket: „Jászjákóhalma. A Legnagyobb magyar, Széchenyi István születésének 220. évfordulójára emlékezve, a községháza melletti kis zöldben, 1991-ben, az akkori önkormányzat által állított emlékoszlopnál – melyet az első szabadon választott kormány államtitkára: Katona Tamás avatott fel – koszorúzást tartott a Horváth Péter Honismereti Szakkör. A megemlékezés egyben Gonzáles Béla nyugalmazott testnevelő tanárnak és szakfelügyelőnek is szólt, aki a napokban hunyt el 86 éves korában: ő faragta ki az erdélyi motívumokkal díszített emlékoszlopot faluja számára.”

Nagyon meglepett a szomorú hír, ugyanis 2010. július 17-én, a 60 éves általános iskolai találkozónkon jól érezte magát, semmi jele nem mutatkozott, hogy egészségével valami probléma lenne. Ő tartotta az osztályfőnöki órát, sokat cseverésztünk a régmúlt időkről. Az emlékhelyekre is velünk tartott, ahol közös fotókat készítettünk. Még azt sem engedte meg, hogy lakóhelyéről gépkocsival szállítsuk, mondván, elviszi a menetrendszerinti autóbusz. Hazautazásakor mindössze annyit engedett, hogy Bogárné Simon Klára igazgatónő saját kocsijával kivigye a MÁV állomásra.

Többet akartam tudni az Új Néplapban megjelent hírnél, így hát nyomban felhívtam Béla bácsi özvegyét, Réti Erzsébetet. Elmondta, hogy jászjákóhalmai otthonukban hunyt el 2011. szeptember 26-án. A hajnali órákban, álmában érhette a halál. 2011. szeptember 30-án volt a temetése szülőfalujában, Jászjákóhalmán.

Tanár úr, Béla bácsi eltávozásával szegényebbek lettünk. Emlékét tisztelettel megőrizzük.

Varga Ferenc
egykori tanítvány

Első sorban (ülnek), balról jobbra: Zérczi Kálmánné Zakar Rozália, Ulviczki Andrásné Kovács Erzsébet, Forgó Lászlóné Bakó Gizella, Bogárné Simon Klára, Újszászi Általános Iskola jelenlegi igazgatónője, Gonzales Béla, nyugalmazott tanár, osztályfőnök, Varga Ferenc.
Második sorban, balról jobbra: Varga Róbert, Kovács Kálmánné Almási Erzsébet, Juhász Imre, Joó Mihály, Horváth Pálné Csibrány Magdolna, Kaló Ferenc.
Készült: 2010. 07. 17-én az újszászi általános iskolában
(Fotó: Kovács Nándor)

Balról jobbra: Bogárné Simon Klára igazgatónő, Joó Mihály, Gonzales Béla nyugalmazott tanár, osztályfőnök, Varga Ferenc, Molnár Péter polgármester.
Készült: 2011. 07. 17-én a Szász Vendégházban
(Fotó: Barta Imréné)