Az Újszászi Híradó 2005. június havi számában olvastam Battyányi Józsefné: "Hősök napja" tájékoztató cikkét. Üdvözítőnek tartom, hogy május 28-án, mise után, a hősök napja alkalmából ünnepi megemlékezést tartottak a római katolikus templom falán elhelyezett emléktábla előtt.

A magyar ember hazafias megnyilvánulásait is a szakrális érzések közé emeli. Híven őrzi a hazával kapcsolatos, főleg nagy áldozatokkal járó események emlékét.

Tudomásom szerint Újszász két emléktáblát és egy kopjafát állított a hazáért életüket adó hősi halottak tiszteletére. A templom északi falán található az I. világháborúban elesett újszászi hősök tiszteletére készült márvány emléktábla. Ebbe 149 hősi halott nevét vésték be. Értelmetlen halálukat egy gőgös nagyhatalmi politika által kirobbantott világméretű háború okozta.

Újszásznak 1910-ben 4260 lakosa volt. A világháborúban 950 fő vett részt, levéltári adatok szerint 110-en haltak hősi halált. Számuk időközben - a kutatómunka nyomán - sajnos növekedett.

Az újszászi római katolikus templom keleti falán helyezték el a II. világháború újszászi áldozatainak bronz domborművét, melyet Meszes Tóth István szobrászművész készített. Az emlékmű felavatására 1990. október 23-án került sor. A csendes szertartáson a hozzátartozók, az egyház és a pártok képviselői rótták le kegyeletüket.

Évtizedek után nehéz az áldozatokról pontos listát készíteni, így a kiegészítéseket figyelembe véve, újabb avatásra került sor 1993. május 9-én. A 8 db-ból álló emléktáblán 104 hősi halott neve szerepel, ezek között az 5. táblán található két unokabátyám neve Varga István és Varga József is. Mind a ketten "SAS" (Siess Adolf Segítségére) behívóval vonultak be a 2. Magyar Hadseregbe. Eddigi kutatásaim eredményeként Józsefről a következőket tudtam meg: "Neve: Varga József; Rendfokozata tizedes; Születési ideje: 1920; Anyja neve: Kovács Ilona; Lakhelye: Újszász; Halál oka: gránátrobbanás; Halál helye: ismeretlen; Halál ideje: 1943. január 1; Az alakulata 53/1. zászlóalj. Nagy valószínűséggel a halál helye Mihajlovka, illetve Ovrucska környéke lehet. Mihajlovka a 2. Magyar Hadsereg egykori oroszországi hadművelet területén, az Oszkol folyótól és Novij Oszkol városától 18 km-re nyugatra Sztarij Oszkoltól 60 km-re terül el. Ovrucs, ukrajnai város, Kijevtől 150 km-re ÉNy-ra, Zsitomirtól 120 km-re É-ra van. Mihajlovka környékén - 1942. július 2. - 1943. február 6. közötti időben - 34 fő, Ovrucs környékén - 1943. január 1. - november 14. között - 189 magyar katona esett el. Ebből 5 fő volt tizedesi rangfokozatban. Nagy valószínűség szerint ezek között lehet József unokabátyám. Istvánnal kapcsolatban érdemleges információt ezideig nem találtam. Elbeszélésekre hagyatkozva talán a visszavonulás során, Lengyelország területén esett el.

A kedves olvasó részéről felvetődhet a kérdés, hogy kutatási munkám során az unokabátyáimon kívül más újszászi áldozatokkal kapcsolatban van-e információm. Válaszom: igen! A "Béke poraikra." dokumentum-emlékkönyvben, amely a II. világháborúban a keleti hadműveletek során elesett magyar katonákról és munkaszolgálatosokról szól, 13 újszászi hősi halott nevével találkoztam. Hős katonáink adatait rendszerbe foglalva összegyűjtöttem, és a mellékelt kimutatásban közreadom azzal a nem titkolt szándékkal, hátha valaki felfedezi közöttük szeretett hozzátartozóját.

Visszatérve Battyányi Józsefné "Hősök napja" tájékoztató cikkére, bátran írhatom, nálam célba talált. Köszönöm! Hősi halottaink emlékét kegyelettel őrizve, Gyóni Géza (1884-1917) költőnk sorait idézem, amiket még az első világháború alatt írt, s a II. világháború borzalmaira méginkább aktuális:

"Csak az búsít, ha itt halok meg kedves,
Nem járhatsz ki majd virágos síromhoz,
Nem járhatsz majd ki szelíd őszi este,
Mikor oly jó már temetőbe járni,
S a sír füvét, mint hajamat szoktad,
Gyöngéd ujjakkal borzolja a szél."

Kérdés, elesett katonáink sírjai virágosak-e, vagy ahogyan a II. világháború alatt született szívbemarkoló dal szövege mondja:

"Nem lesz egy tenyérnyi föld sem puszta síromon,
Elesett katona teste lesz a vánkosom,
Ahová lefognak tenni, síromra nem borul senki,
Senki, aki él, tavasz sem fakaszt rám zöldet,
Elhordja rólam a földet messze majd a szél."

Emlékezzünk hősi halottainkra a mindennapjainkban! Béke poraikra!

Varga Ferenc
Újszász díszpolgára

Az I. Világháborús emléktábla (Fotó: Kovács Nándor)

A II. Világháborús emléktábla (Fotó: Kovács Nándor)

Béke poraikra... a II. világháborúban, a keleti hadműveletek során elesett újszászi katonákról

Forrás: "Béke poraikra..." Újszászi Híradó XV. évf. 9/2005. szám.