Szent Flórián a tűzoltók védőszentje, így a tűzoltóság, ahol még létezik, e napon tartja meg ünnepségét.

Újszászon nagyon régóta, talán az első világháború óta volt tűzoltóság. Az első parancsnok Bakó Sándor tűzikovács mester volt, őt követte Pásztor Sándor kőműves mester, majd Vastag Gábor cipészmester, azután Virág Ágoston cipészmester, majd Barta Joachim asztalosmester, s végül Szabó József villanyszerelő iparos. Gyermekkoromban mindig öröm volt nézni a vasárnap reggel 6 órától 8 óráig tartó gyakorlatukat a Fő téren, a nagykút környékén. Az a nagy szigor, ami az ott gyakorlatozó iparosok és kereskedők között volt, nagy élményt jelentett számomra. Versenyekre az 1940-50-es években még nem jártak, de ha a községben tűz volt, öt perc alatt előkerültek a lófogatok, az önkéntes tűzoltók, és már robogtak is oltani a tüzet.

Az ötvenes évek végén megalakult az Újszászi Tűzoltó Testület, Barta Joachim parancsnoksága alatt. Földi Imre volt a titkár, és Kiss Mihály bognármester, édesapám lett a gazdaságvezető. A későbbi években cserélődtek a vezetőségi tagok. Földi Imre 1952-1990-ig volt titkár, Barta Joachim 20 éven át volt parancsnok, és édesapám 1962-ig volt gazdaságvezető. Az utolsó parancsnok Szabó József lett, a KTSZ villanyszerelője, a gazdaságvezetést én vettem át.

Barta Joachim - Kucsera Károly megyei parancsnoktól veszi át a kitüntetést

Barta Joachim parancsnoksága alatt nagyon sok fiatalember váltotta le az idősödő helyi tűzoltókat, így már versenyekre is be tudtunk nevezni.

Hosszú időn át első, második, harmadik helyezettek voltunk, de ha a dobogón nem is álltunk, az első ötbe bekerültünk.

Közben megalakult az úttörőcsapat Nász Imre iskolaigazgató vezetésével, és a női csapat Vastag Gáborné vezetésével. E két csapat is több alkalommal volt a dobogó felső fokán.

Sajnos a parancsnokok közül már senki sem él, a helyi tűzoltó testület is (a rendszerváltás óta) megszűnt. Kár érte, mivel a helybéli ifjúságot hosszú időn át összetartotta. Klubszobájukban a kioktatás és gyakorlat után lehetett szórakozni, biliárdozni, volt asztali futball, kártyajáték, pingpong játék és sakkozás, hetenként kétszer.

Helyben is volt járási ill. megyei verseny a futballpályán, mely ünnepségeken a község apraja-nagyja kint volt. Szép látvány volt az utcákon haladó központi fúvószenekar, majd a pályára érve az ütemes zenére felsorakoztak a csapatok, s kezdődött a több órán át tartó verseny. Egy-egy verseny felért egy majálisi rendezvénnyel.

Ez ma már csak emlék, mivel városunknak nincs tűzoltósága, és a jelenlegi ifjúság talán már nem is igényelné, mivel a technika (tv, videó, számítógép, stb.) átvette az érdeklődési és szórakozási formát. De azért egy-egy fénykép és az utcát járva, egy-egy köszönő, mosolygó arc visszahozza ezeket az emlékeket.

Király Ferencné
volt tűzoltó gazdaságvezető