Az Újszászi Híradó ez év januári számában a Baranyi Kálmán festőművésszel való beszélgetés bevezetőjében írtam: jó tudni, hogy Újszászon született, vagy újszászivá vált képzőművészek többen is vannak. Felsoroltam, akikről valamilyen formában már írtam. Jeleztem: szeretném mindazon művészeket bemutatni, akik településünk arculatát, ázsióját emelik, akikre büszkék vagyunk.

Kállóné Szabó Erzsébet tűzzománc készítő művész, általános iskolai tanár alkotói, nevelői munkásságát, elismertségét előzetesen tanulmányoztam. Arra jutottam, hogy a 22 éve Újszászon élő művész-tanár, kiérdemli a Híradó olvasóinak figyelmét, noha a város kitüntetettjeinek palettáján ez ideig nem szerepel. Felkértem egy nagyobb lélegzetű interjúra.

 

VF: Általában a hölgyek nemigen vállalják a korukat, mégis szabad legyen megkérdeznem, hol, mikor született?

KSZE: Nem zavar a korom, nincs mit titkolnom. A Csongrád megyei Üllés községben születtem 1960.08.17-én.

 

Kállóné Szabó Erzsébet

 

VF: Szüleiről, testvéreiről tudhatnánk?

KSZE: Szüleim egyszerű, kétkezi dolgos emberek voltak. Népes családban nőttem fel. Négy fiútestvérem van. Hároméves koromig a Csongrád megyei Pusztamérgesen éltünk nagyszüleimmel.

 

VF: Hol végezte tanulmányait?

KSZE: Az általános- és középiskolát Gyulán végeztem. Az Erkel Ferenc Gimnáziumban fizika tagozatosként érettségiztem. A matematika-rajz szakot Szegeden, a Juhász Gyula Tanárképző Főiskolán (1984), a kémia szakot Egerben, az Eszterházy Károly Tanárképző Főiskolán (1996) végeztem.

 

VF: Beszélgetésünk alapján az a benyomásom, hogy a tanítómestereiről alkotott emlékképei megannyi fényforrást jelentenek. Kik voltak kiemelt mesterei, akik a képzőművészet felé irányították?

KSZE: Székelyhidi Attila festő, grafikus volt a rajztanárom a gimnáziumban. Hozzá jártam viszonylag hosszú ideig rajzszakkörre. Ott ismerkedtem meg az emberábrázolással, a képzőművészetben sebtében készített művészeti célú vázlattal, az úgynevezett krokival, továbbá a csendélet-festéssel. Az első nyári alkotótáborokba is az ő ajánlásával jutottam el: békési és a mártélyi országos képzőművészeti táborba, amely az évek során szabadiskolává vált. Itt Hézső Ferenc, Munkácsy-díjas festőművész és Lelkes István festő, grafikus művész irányításával a szabadban való rajzolást, festést gyakoroltam. Csak az érdekesség kedvéért említem, hogy Hézsó Ferenc tehetségét Antal Imre, egykori tv-s édesapja fedezte fel. Tagadhatatlan, jó emlékekkel, tisztelettel gondolok főiskolai művésztanáraimra. Fájlalom, hogy tanítómestereim közül Lázár Pál egyetemi rajztanár, festőművész, grafikus, akit Szeged város Alkotói Díjjal tüntetett ki, 67 évesen elhunyt.

 

VF: Az említett táborokon kívül a Tiszakürti Arborétum nyári önképző táborban is szívesen gazdagította felkészültségét. Ez utóbbiról hallhatnánk?

KSZE: Igen. 1992-től rendszeresen jártam, és amennyiben tovább működik, részt kívánok venni az alkotótáborban. A tábor Szenti Ernő (1939–2012) költő és grafikus vezetésével működött. Itt a tűzzománcozás titkait Ötvös Nagy Ferenctől, Jász-Nagykun-Szolnok megye nívó- és művészeti díjastól, Ex Libris Díjas ötvös-tűzzománc iparművésztől és a kollegáktól tanultam. Sikerélmény számomra, hogy Ötvös Nagy Ferenc érdemesnek tartotta az egyik tűzzománc képemet a Festőzománc Albumában megjelentetni. A tiszakürti táborba – működése óta – eddig minden nyáron elmentem, ahonnan 10 napos foglalkozások után, gazdag tapasztalatokkal tértem haza. Távollétem alatt a családom mindig megértő, segítő volt.

 

Tájkép

 

VF: A tűzzománcozás még nem eléggé elterjedt a széles nyilvánosság előtt. Kérem, avasson be kicsit rejtelmeibe.

KSZE: A zománc szó a gyakorlatban különböző bevonatokat jelöl. A bevonatok azért kapták ugyanazt a jelzőt, mert egyetlen közös vonásuk van, mégpedig az, hogy a bevont tárgyakat különböző hatások ellen védik, a tárgyakat megjelenésükben széppé teszik. A tűzzománc ősi képzőművészeti technika, már a bizánciak is alkalmazták. Magyarországon az 1960-as években honosította meg Kátay Mihály Munkácsy-díjas festő és zománcművész.

A tűzzománc vörös- vagy sárgaréz, esetleg vaslemezre készül speciális szilikáttartalmú festékkel. A vizes festék felhordása és száradása után 850 oC-os égetés következik. Létezik a rekeszzománc-technika, a festő- és az anjour- (azsúr-) technika. Színtelen alapozás után meghajlított drótot raknak a lemezre, ez lesz a kontúr. Majd kiégetik, és apróra tört üvegporral töltik fel a drót közötti részt. Száradás után égetés következik.

Lehet dolgozni lapított vagy csavart dróttal. Alapozás után, ami legtöbbször fekete vagy színtelen (ha színtelen, akkor égetés után rézszínű lesz) égetés következik, majd egy újabb szín. Ez lesz a kép háttere. Ezt száradás után nem égetik ki, hanem belekarcolják a tetszés szerinti mintát, és e művelet után következik a tűzfürdő. Ezután pedig színes festékekkel kifestik, majd az égetéssel készül el a mű. A tűzzománc inkább az építészethez hasonlít, mint a festészethez. A rétegeket ugyanis felrakják a lemezre, nem pedig festik.

 

VF: Mikor találkozott először a tűzzománc technikával?

KSZE: Főiskolás koromban. A rajz szakdolgozat elvárása volt, hogy három különböző technikával megoldott alkotásokat készítsünk. Egyiknek a tűzzománcot választottam (1984). Később (1992) véletlenül bukkantam rá egy újsághirdetésre, amelyben rajztanárokat toboroztak a tiszakürti alkotótáborba, rajzolás, festés, tűzzománcozás lehetőséggel. Éltem vele.

 

VF: Rendelkezik a tűzzománcozáshoz szükséges égetőkemencével, alkotóműhellyel?

KSZE: Igen. Lelkesedésemet látva, egyik testvéremtől kaptam égetőkemencét, és így kialakítottunk a Bakó utcai lakásunknál egy alkotóműhelyt. A családi háttér és az alkotóműhely nagyban segíti munkámat.

 

Tűzzománc nyakék

 

VF: Szabadidejében szeret rajzolni, festeni. Hol gyakorolja ebbéli kedvtelését?

KSZE: A rajzolást, festést, mint egyik kedvenc időtöltésemet leginkább itthon, vagy a Zagyva folyó partján gyakorolom.

 

VF: Tűzzománc alkotásait már több kiállításon is megcsodálhatták, díjazták. Technikai tudását szívesen adja tovább. Hol, mikor voltak kiállításai?

KSZE: Munkáim bemutatására többször kaptam lehetőséget Újszászon. Meghívást kaptam Lengyelországba egy Nemzetközi Kulturális Szemlére. 2007-ben bátorkodtam elvinni alkotásaimból a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Képző- és Iparművészeti Tárlatra. Kellemes meglepetés ért. Zsűri díjat kaptam a tűzzománc sorozatomra. A zsűri tagjai jeles szakemberek voltak (Szemadám György Munkácsy-díjas képzőművész, Baráth Hajnal kárpitművész, Ásztay Csaba képzőművész. Közreműködött: Dóri Éva, a Magyar Művelődési Intézet és Képzőművészeti Lektorátus szakreferense.) Hasonló megmérettetésre 2009-ben és 2011-ben is bejelentkeztem. Sikerrel, zsűrizett képekkel és hasznos szakmai tanácsokkal gazdagodtam. Tagadhatatlan, szívesen adom tovább megszerzett szakmai ismereteimet, tapasztalataimat tanítványaimnak.

A következő közös kiállításaim voltak:

  • Alkotók képzőművészeti kiállítása (Újszász, 1998);
  • Tűzzománc kiállítás (Újszász, 2002));
  • Európa vár minket (Újszász, 2003);
  • Alkotótábor (tűzzománc foglalkozásvezető, 2005);
  • Képzőművészeti kiállítás (Újszász, 2006);
  • Megyei Amatőr Képző-és Iparművészeti Tárlat (Martfű, 2007, 2009, 2011);
  • Európai Emlékezés és Megbékélés Központ (Lengyelország, Debica - 2010);
  • Vörösmarty Mihály Általános Iskola (Újszász, 2011);
  • Rózsa úti Óvoda (Szolnok, 2011).

 

VF: Az újszászi Pszichiátriai és Szenvedélybetegek Otthona és Rehabilitációs Intézményben, rajzolás, festés, tűzzománcozás területén foglalkozásvezető. Szabad érdeklődni eredményeikről?

KSZE: Igen érdekes kihívás a Kastély Otthonban ellátottakkal foglalkozni. Különböző pályázatokon jó eredményeket értünk el. Például: Bizalom Mentálhigiénés Egyesület SOS Lelki segély plakátrajz pályázatán különdíjban; a Fővárosi Önkormányzat Pszichiátriai Betegek Otthona Szentgotthárd Ellátotti Önkormányzat által meghirdetett rajzpályázatán 2. helyezésben, illetve „KÉK Virág” rajzpályázatán különdíjban részesültünk.

 

VF: Iskolájában művészeti munkaközösség-vezető. Kérem, avasson be bennünket e megtisztelő megbízatásba.

KSZE: Szervezem és vezetem a munkaközösséget, szükség szerinti munkaközösségen belüli feladatmegosztással. Részt veszek az iskola szakmai munkájának irányításában, tervezésében, szervezésében és ellenőrzésében. Segítem a szakmai munkát. Művészeti munkaközösség-vezetőként személyemhez kapcsolhatók:

  • Iskola mappa terve;
  • Művészeti tábor szervezése, megtartása, mint táborvezető;
  • Iskolai logó terve, megvalósítása rekeszzománc technikával;
  • Jó gyakorlatok kiadványborító terve;
  • Iskolánk belső burkolásának, dekorációjának megvalósítása terveim alapján, amely nem jöhetett volna létre a lelkes tantestület, segítő diákok és Patkó Ferenc asztalosmester nélkül;
  • Tűzzománc foglalkozásvezető a Parkerdei Alkotótáborban.

 

VF: Képzőművészként, matematika-rajz-kémia szakos tanárként milyen eredményei vannak tanulóival?

KSZE: Mielőtt a kérdésre válaszolnék, meg kell jegyeznem: nincs külön kategória művészeti és nem művészeti, matematika tagozatos, vagy nem tagozatos diákok eredményeinek értékelésekor. A kérdésre nehéz válaszolnom, mert könnyen dicsekvésnek tűnhet, de nem kerülhetem meg. Díjak, eredmények a teljesség igénye nélkül:

  • Zrínyi Ilona matematikai verseny (1999, 2005, 2006) megyei díjazott, illetve 13. és 15. helyezés;
  • Kalmár László matematikai verseny (2005) megyei 2. helyezés;
  • Tiszaföldvár-Ószőlő matematikai verseny (2005), megyei 1. helyezés;
  • Varga Tamás matematikai verseny (2006), megyei 1. és országos 22. helyezés;
  • Országos rajzpályázat hátrányos helyzetű diákoknak (2005) megyei díjazott;
  • Közlekedj Okosan (2005, 2011), megyei díjazott;
  • Környezetvédelmi rajzpályázat (2011) megyei díjazott;
  • Internetes rajzverseny (2012), díjazott;
  • Országos lovas rajzpályázat (2012), technikai különdíj;
  • Hevesy György kémiaverseny (2007, 2008) megyei 1. helyezés, (2011, 2012, 2013) 4-8, illetve 14. helyezése.

 

VF: Munkahelyeiről, családjáról érdeklődhetem?

KSZE: Munkahelyeim: 1978-1979: Gyulai Fa- és Fémbútoripari Szövetkezetben – műszaki rajzoló; 1984: Zagyvarékasi Damjanich János Általános Iskola, Óvoda intézményben – tanár; 1992-től: Újszászi Vörösmarty Mihály Általános Iskolában – tanár.

Férjem Kálló István, újszászi származású matematika-testnevelés-számítástechnika tanár, akivel 1984-ben kötöttünk házasságot Újszászon. Három fiunk van. A Vörösmarty Mihály Általános Iskolában végeztek. Attila (1985) és Balázs (1988) a fővárosi Fazekas Mihály Gimnáziumban érettségiztek kitűnő eredménnyel. Attila a Budapesti Műszaki Egyetemen, Balázs a Corvinus Egyetemen diplomázott. Attila építészmérnök, második diplomája épületszigetelő szakmérnök. Németországban dolgozik, mint építészmérnök. Balázs az MSc Számvitel ellenőrzés és könyvvizsgálat szakirányon szerzett közgazdaságtudományi diplomát, munkahelye: KPMG szenior könyvvizsgáló asszisztens. Tamás (1989), a Szolnoki Pálfy János Szakközépiskola, informatika osztályában érettségizett, ötödévben rendszer-informatikusképzést kapott. Jelenleg a Szegedi Tudományegyetem mérnök- informatikus BSc szak hallgatója.

 

VF: Úgy értesültem, fejlesztés alatt van az internetes honlapja. Portfoliója talán már olvasható is.

KSZE: Igen, az értesülései jók. A www.ksze.atw.hu honlapom fejlesztés alatt van, remélem a cikk megjelenésekor már készen lesz. A portfolió elsősorban a rajzaimat, festményeimet, a tűzzománcból készült alkotásaimat fogja hirdetni.

 

VF: Köszönöm a beszélgetést. További sikereket, jó egészséget kívánok Önnek és családjának!

 

Varga Ferenc
Újszász díszpolgára

 

Újszász 2020©

A weboldalon cookie-kat használunk, amik segítenek minket a lehető legjobb szolgáltatások nyújtásában. Weboldalunk további használatával jóváhagyja, hogy cookie-kat használjunk. Adatvédelmi nyilatkozatunkat honlapunkon elolvashatja.