Kevés olyan személy élt Újszászon, akinek a neve annyiszor szerepelt volna a médiában, mint Fekete Józsefé.

Több, velem egykorú és nálam idősebb személytől érdeklődtem, mennyire ismerik Fekete József életrajzát, életútját. Bizonytalan válaszokat kaptam. A megkérdezettek többsége tősgyökeres újszásziként, a sakk sportág versenyzőjeként, vezetőjeként, mecénásaként és kertészként, a helyi kertbarát kör névadójaként ismeri. Az Újszászi Híradó 2004. áprilisi számában „Névadó a kertbarátoknál” címmel, Varga János figyelemreméltóan osztotta meg velünk Fekete Józsefről szerzett ismereteit.

Emlékező írásommal szeretném, ha a köztiszteletben álló Fekete Józsefet közelebbről megismerné a település lakossága.

Hosszú kutatómunkám eredményeként, 2004-ben jelent meg a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Sport Életrajzi Almanach. Ebben közel 40 olyan sportember szerepel, akik Újszász sportjában érintettek. Közöttük van Fekete József is, akinek sportpályafutása, eredményei, a könyv 68. oldalán olvashatók.

Fekete József Budapesten született 1915. 02. 22-én, és Újszászon hunyt el 2001. 08 15-én. Atyját nem ismerte, anyja Fekete Rozália tanítónő volt.

Fekete József csecsemőként került Újszászra Földi János és Barta Rozália nevelőszülőkhöz. A Szeles út 190. szám alatti családi házban a nevelőszülők négy közös gyermekük (János, Illés, Regina, Margit) mellé fogadták be a kis „Józsikát”.

Fekete József nehéz anyagi körülmények között nevelkedett „kapott” testvéreivel együtt. Az elemi iskola néhány osztályának elvégzése után mindenféle munkát elvállalt, hogy a népes család megélhetőségét segítse.

Felkeltette érdeklődését a szomszédban Földi Mihály és Varga Emília nevelőszülők szép, kedves és barátságos gyermeke, Földi Ilona. Nem véletlen, hogy élete párjául az újszászi születésű (1925. 02. 25.) Földi Ilonát választotta, akivel 1941-ben házasságot kötöttek.

 

Földi Ilona és Fekete József

 

Fekete József közismerten szorgalmas, munka centrikus ember volt. A kertészkedés tudományát felesége nevelőszüleinél, Földi Mihályéknál tanulta ki, ahol 3 évet dolgozott. 1944-től dr. Kohner Adolf, szászbereki báró Alsó-szászbereki birtokán kapott munkát a kertészetben. Nem akárhová került, ugyanis Kohner báró nagybirtokos, az ország legtanultabb nagyiparosa, a fizika és kémia doktora, saját világszínvonalú földbirtokán gazdaképzőt tartott fenn, ahonnan országszerte elismert, nagy tudású agrárszakemberek kerültek ki. Emellett szívügye volt a kultúra és a művészet is. A birtokon, a parasztság körében hagyományőrző egyleteket működtetett. Nem csoda hát, hogy Fekete József a kertészkedés magasiskoláját, tudományát, Kohner báró kertészetében mélyítette el.

1945 után a Magyar Cukoripari Társaságnál dolgozott, de szabadidejében, bérelt földön bolgár kertészkedett, azaz belterjes kertművelési tevékenységet folytatott. A virágkertészetet részesítette előnyben, mint magángazdálkodó. Igen jó, mondhatni együttműködő kapcsolatot tartott a szintén kertészkedő Joó és Broda családdal.

Fekete József és Földi Ilona szorgos munkája összehangoltan kapcsolódott egymáshoz. Munkájuk eredményeként Újszászon, a Dózsa György utca 11. szám alatt szép családi házat építettek, ahol csendben, békében éltek, igaz, hőn óhajtott gyermekáldás nélkül.

Fekete József szabadidejének keretét a sport alkotta. Minden sportot szeretett, de a sakkozást részesítette előnyben. Nevéhez fűződik Újszászon a sakk sport létrehozása. 1945-től 1980-ig a település sportegyesületének jeles képviselője volt. 1945-ben női, 1954-ben férfi sakk szakosztályt alapított, amelynek 30 évig volt a vezetője, versenyzője, anyagi támogatója. Elévülhetetlen érdemei vannak, hogy a település jelenleg is meghatározó szerepet tölt be Jász-Nagykun-Szolnok megye sakkéletében. Különösen jelentős a sakkoktatás, az utánpótlás területén kifejtett eredményes tevékenysége. Közel 40 elismerő oklevél, egyéb erkölcsi elismerés birtokosa. 2002-től az Újszászi VVSE és a Sakkozó Ifjúságért Alapítvány országos gyermek és ifjúsági versenyt rendez „Fekete József Emlékverseny” néven. A verseny hagyományteremtő, évenként ismétlődik.

 

A Fekete József kertbarát kör

 

Életének nagyobb hányadát kertészkedéssel töltötte. Amikor a helyi kertbarát kör megalakításának gondolata felmerült, azonnal, feleségével együtt csatlakozott az alapítókhoz. 1977. 03. 26-án, a helyi kertbarát kör megalakult, amelynek 1992-ben alelnökévé, később pedig tiszteletbeli elnökké választották.

Hasznos szakmai tanácsai, ötletei, színvonalas kiállításai, ünnepeken szép virágai máig emlékezetesek. Mindezek után méltán vette fel 2004. 03. 26-án a Kertbarát Kör Fekete József nevét.

Fekete Józsefre, halálának valamivel több, mint 10 éves évfordulóján tisztelettel emlékezünk. Példaértékű munkásságát ápoljuk.

Köszönettel tartozom Fekete József özvegyének, Földi Ilonának, aki a Zagyvaparti Idősek Otthonának lakója, valamint a 86 éves, Újszász Pro Urbe-díjas Földi Imrének, Földi Ilona testvérének, hogy információikkal segítették méltató írásomat.

Varga Ferenc
Újszász díszpolgára

 

Újszász 2020©

A weboldalon cookie-kat használunk, amik segítenek minket a lehető legjobb szolgáltatások nyújtásában. Weboldalunk további használatával jóváhagyja, hogy cookie-kat használjunk. Adatvédelmi nyilatkozatunkat honlapunkon elolvashatja.