Újszász dalának szerzőjére, a település minden idők legsokoldalúbb zenészére!

Kerekes "Piki" József, kiváló zenész, zeneszerző, dalszövegíró, minden idők egyik legsokoldalúbb szolnoki és újszászi zenésze Újszászon született 1950. 09. 26-án, és Szolnokon, a Hetényi Géza Kórházban hunyt el gyógyíthatatlan betegségben, 2008. 11. 08-án. Megdöbbentő haláláról az Új Néplap 2008. 11. 19-i számában, fényképével megjelent gyászjelentésből értesültünk. Hamvasztás utáni búcsúztatására, nagy részvétnyilvánítás mellett, a média jelenlétében, 2008. 11. 21-én került sor a szolnoki Kőrösi úti temetőben. (A Szolnok Városi Televízió felvételeket sugárzott a temetésről.)

Szülei (Kerekes Ferenc és Deák Erzsébet) házasságából négyen születtek: Ferenc, László, József és Béla. "Piki" kivételével testvérei családosok, Szolnokon élnek.

Kerekes József, alias "Piki" kivételes zenei tehetségére már gyermekkorában felfigyeltek szülei, tanárai, iskolástársai. Dobolni, később gitározni tanult autodidakta módon, mert vérében volt a zene, a ritmus.

Mire leérettségizett az újszászi gimnáziumban (az általános iskolát is szülővárosában végezte), már fúvós, vonós és billentyűs hangszereken is tudott játszani. Számára egyetlen hivatás létezett: a zeni pálya. Ehhez minden segítséget megkapott szüleitől, testvéreitől. Fiatal zenészként először az újszászi presszó közönségét szórakoztatta. Zenei műveltségével, választékos ízlésével hamar a vendégek kedvencévé vált. 1971-ben a művelődési házban megalapította a Fantom zenekart, melynek évekig dalszerzője, dobosa, énekese volt. Máig emlegetik társai, korabeli fiatalok, idősebbek egyaránt azokat a nagyszerű esteket, amikor "Piki" és csapata fellépett. Később Szolnokra költözött, és ott folytatta pályafutását. Szolnokra való költözése nem volt véletlenszerű. 1978. 09. 08-án kötött házasságot szíve választottjával, a szolnoki születésű (1956) Bana Juliannával. Életközössége gyermekáldás nélkül maradt.

Bevallom, az emlékezés megírása előtt tiszteletemet tettem "Piki" özvegyénél, aki szüleivel együtt lakik. Szívélyes vendéglátásukat, az emlékezést elősegítő értékes információikat, továbbá az ajándékként kapott "Piki" Group CD Emlékalbumot ezúttal is köszönöm. Az Emlékalbumon "Piki" a tőle megszokott átéléssel énekel, dobol, basszusgitáron játszik, míg "Judy" és Mondok Ivett énekesként, valamint Kun József és Romhányi Mihály gitáros-billentyűsként szerepel.

"Piki" töretlen hittel, magas színvonalon szórakoztatta a vendégeket Szolnok legjobb éttermeiben, megismertetve velük a kor hazai és külföldi slágereit. Igazi társas, közösségi ember volt. Tudását igyekezett átadni másoknak is. Zenekarok alapítása fűződik a nevéhez: a "Piki" Group szinte minden évben fellépett Újszászon, a Cécó együttes, amelyik a gyerekeket szórakoztatta, a Hozam Beat, az Államtitkárok és a Revival Band. Több egyéni előadót is segített pályára állni, mint például a szolnoki születésű (1974) "Judyt" (Kis Juditot,) a Groovehouse énekesnőjét, aki 1995-ben a pop-rock fesztivál szólista győztese volt.

Kerekes "Piki" Józsefnek Szolnok volt ugyan évtizedek óta a lakóhelye, de sohasem feledkezett meg szülőhelyéről, itteni barátairól, iskolástársairól, ismerőseiről. Ha segítség kellett, mindig készen állt, akár hangosításról, akár fellépésről volt szó. Nevéhez fűződik Újszász dala is. Örök értékű művének szövegírója és zeneszerzője is volt. Újszász dala első esetben, nagy nyilvánosság előtt, 2006. 07. 29-én, a XI. Nyílt Magyar Nemzetközi Lábtoll-labda Bajnokság ünnepi megnyitóján hangzott el a városháza előtti dísztéren (millenniumi parkban).

Újszász dalát a szerző és az újszászi általános iskola volt ének-zongora szakos tanára, Bárdosné Ulviczki Györgyi énekelte. Akik ott voltunk és láttuk, hallottuk - közkívánatra többször is előadott - Újszász dalát, meghatóan, párás szemmel, dagadó mellel, nagyon boldog újszászinak éreztük magunkat. Szükségszerűnek tartom megemlíteni, hogy a dalszöveg megírására, megzenésítésére Újszász köztiszteletben álló háziorvosa, dr. Szóró Magdolna, az Együtt Újszászért Egyesület tagja adott megbízást, aki maga is igyekezett a dal szövegének megírásában közreműködni. A dal hátterét, emelkedettségét jól szolgálják Újszász légifelvétellel is készült gyönyörű létesítményei, tájai. A borító Kincses Sándor, Simon János és Tóth Ferenc műve.

Úgy gondolom, Újszász dalának szövegét, dallamát bizonyára már sokan ismerik. Mivel "Piki" és Újszász dala örök időkre elválaszthatatlan, szükségszerűnek tartom újfent közreadni.

Íme:

Ahol a sínek összefutnak,
Ahol a folyók összebújnak,
Ahol a szerelmesek összesúgnak,
Ez a mi városunk, Újszász!

Ahol a lábtoll-labda száll,
Ahol a sport mindenkit vár,
Ahol "Szent István" szobra áll,
Ez a mi városunk, Újszász!

Refrén (kétszer)

Újszász a városunk,
Újszász az otthonunk,
Újszász érted vagyunk,
El nem hagyunk!

Ahol mindig a jövőbe néznek,
Ahol a parkok mindig szépek,
Ahol a múlt, s a jelen az élet,
Ez a mi városunk, Újszász!

Ahol a csillagok szebben ragyognak,
Ahol a sírok domborulnak,
Ahol az ellentétek elsimulnak,
Ez a mi városunk, Újszász!

Ahol az Orczyk kastélya áll,
Ahol a Parkerdő minket vár,
Ahol a Himnuszunk messze száll,
Ez a mi városunk, Újszász!

Refrén (kétszer)

Újszász a városunk,
Újszász az otthonunk,
Újszász érted vagyunk,
El nem hagyunk!

(CD és DVD változata kapható a városi könyvtárban (szerk.)

"Piki" Újszász város kiemelt rendezvényein rendre részt vett. Legutóbb, már nagy betegen, 2008. júliusában találkoztunk vele a művelődési ház fennállásának 50. évfordulóján.

Bár "Piki" itt hagyott bennünket, ma is itt van velünk, hiszen olyan, országosan is ismert, maradandó értékeket alkotott, amelyek továbbélnek kiadott lemezeiben, korosztálya emlékeiben és a fiatal zenészekben, akik mesterükként tisztelték. Ékes bizonyítéka ennek, hogy 2009. 01. 24-én, a Magyar Kultúra Napján, rá emlékezve, Fehérné Szekeres Zsuzsa, a Városi Művelődési Ház és Könyvtár vezetője, az Újszászi Híradó olvasószerkesztője mély átéléssel méltatta "Piki" zenei életútját. Búcsúztatásul leghíresebb szerzeménye, a "Távolodom" című szám csendült fel, amelyet Bárdosné Ulviczki Györgyi énekelt. A dal alatt sorra meggyulladtak az emlékezés gyertyái.

A műsorból Újszász dala sem maradt el, amit a mamorettek táncukkal tettek még emlékezetesebbé. Az életút felidézése után, barátai koncerttel emlékeztek a kiváló zenészre, zeneszerzőre, dalszövegíróra. Az emlékkoncert "Piki" korábbi együtteseinek és zenészbarátainak a fellépésével folytatódott. Így: Andrássy Sándor (basszusgitár), Ács László (szólógitár - kísérőgitár), Balogh László (ének), Rácz László (billentyű - gitár), Sági László (szólógitár), Urbán Gábor (dob); "Piki" Group: Andrássy Gyula (basszusgitár), Czakó József (szólógitár), Hajdu Gábor (kísérőgitár), Romhányi Mihály (billentyű), Szegedi Sándor (billentyű). Rajtuk kívül közreműködött még: Kadlott Karcsi és Máté József (Tom Jones), valamint a táncos-lányok (Izbéki Beáta és Urbán Krisztina). A zeneszámok között Molnár Péter polgármester is szót kért, aki a "Pikihez" fűződő régi szép időket idézte.

Koncert Piki emlékére (Fotó: Fehér Judit)

A nagy létszámú közönség Hajdú Gábor főszervező kérésére, egy idő után táncra perdült, hiszen bizonyára ez lett volna "Piki" kívánsága is.

Kerekes "Piki" József alig féléve hagyott itt bennünket. Illő tisztelettel emlékezünk a kiváló zenészre, zeneszerzőre, dalszövegíróra, minden idők egyik legsokoldalúbb szolnoki és újszászi zenészére. Igaz, itt hagyott bennünket, de ma is itt van közöttünk. Újszász dalával kiapadhatatlan mély, tiszta forrást hagyott a ma emberére és az utókor számára.

Varga Ferenc
Újszász díszpolgára

Újszász 2020©

A weboldalon cookie-kat használunk, amik segítenek minket a lehető legjobb szolgáltatások nyújtásában. Weboldalunk további használatával jóváhagyja, hogy cookie-kat használjunk. Adatvédelmi nyilatkozatunkat honlapunkon elolvashatja.