Újszász plébánosait 1788-tól, 230 éve tartjuk számon. A plébánosok sorát Gáll Bernardin nyitja (1788-1800), és Miklós János (2008-) zárja. A lelkipásztori szolgálatot ez ideig 28 plébános látta/látja el. Csak Oláh Károly esetében fordult elő, hogy ugyanazon személy kétszer volt Újszász plébánosa.

Dr. Mandula József, nyugalmazott érdemesült esperes az újszászi plébánosok sorában huszönötödikként került a településre, s 15 évig volt lelkipásztora.

Mandula József népes családba született. Nyíregyházán látta meg a napvilágot 1931. május 1-jén. Öten vannak testvérek, mindannyian élnek. Közöttük a plébános úr a legidősebb.

Édesapja "kultúrmérnök" volt. Utak, hidak építésvezetésében jeleskedett. Nevéhez fűződik többek között a Martonvásárig terjedő első autóút-pálya építésének, a ferihegyi repülőtér bővítésének építésvezetése is. 1980. 05. 20-án hunyt el. Édesanyja háztartásbeli volt. Legfontosabb feladatának a gyermekek nevelését tartotta. 15 évvel élte túl férjét.

A szülőktől származó család, a házastársakkal együtt 50 fő. A családtagok szellemi foglalkozásúak. Vannak közöttük tanárok, orvosok, mérnökök, élsportolók, stb. Élő, szoros kapcsolatot tartanak.

Dr. Mandula József Nyíregyházán, a gyakorlóiskolában kezdte a tanulást (1937). A budapesti Királyi Katolikus Gimnáziumba jelentkezett középiskolába, majd Nyíregyházán folytatta. Végül is, a már államosított váci piaristáknál érettségizett. Édesapja foglalkozását figyelembe véve, több településhez kötődnek gyermekévei. Laktak Nyíregyházán, Szegeden, Fülöpszálláson, Kassán, amikor Magyarországhoz tartozott(1) és Budapesten.

Már kisiskolás korában papi hivatást érzett. Így került 1947-ben Vácra, mint kis szeminarista(2). Gyermekkorát a sok költözés, a háborús körülmények beszűkítették. Élte a korabeli gyermekek életét, még sportolt is. Kispapi éveiben a váci püspöki palota udvarán kialakított játéktéren szívesen röplabdázott, futballozott. 1951- ben katonaként Óbudán szolgált. Ott is röplabdázott, de amikor megtudták, hogy papnövendék, azonnal leszerelték.

1954. 06. 20-án szentelték pappá Vácott. Lelkipásztori tevékenysége mellett képezte magát. A budapesti Hittudományi Egyetememen 1960-ban doktorált teológiából.

Lelkipásztori állomáshelyei voltak: 1955: Bp.-Újpest-Megyer; 1955-1956: Pécel; 1956-1957: Cegléd-Újplébánia; 1957: Cegléd-Óplébánia; 1959-1966: Szentes-Jézus Szíve plébánia; Szentes-Szent Anna plébánia; 1966-1969: Fóti Szeplőtelen Fogantatás plébánia, 1969-1970: Bp.-Rákospalota Nepumoki Szent János főplébánia; 1970-1971: Szente plébánia; 1971-1975: Hernád, 1975-1990: Újszász, 1990-2005: Budapest-Rákoscsaba.

Volt: káplán, adminisztrátor, plébános, 1995-2005 között helyettes esperes. 2005-ben vonult nyugállományba. Nyugdíjas éveiben is aktív. Minden héten jár misézni, kollégáit segíti. (2004. 06. 12-én, a rákoscsabai Fő-plébániatemplomban 50 éves szolgálata alkalmából Ondavay Tibor, pápai prelátus, főpapi méltóság mondott beszédet. A XVII. kerület papjaival celebrált aranymisén dr. Hoffmann Attila polgármester gratulált az érdemesült esperes-plébánosnak, és ajándékkal köszönte meg fél évszázados tevékenységét.) Szorgalmasan írja lelkipásztori memoárját(3). Ebben tág helyet kap az Újszászon töltött 15 évre való visszaemlékezése is. Büszke volt, amikor 2001-ben megkapta a Pro Urbe Újszász díjat, hiszen előtte csak dr. Nemes József és Szabó Pál Antalné büszkélkedhetett ezzel a kitüntetéssel. Elmondta: sajnálja, hogy személyesen nem tudta átvenni a díjat, így húga ment érte a férjével.

Távolmaradásának oka az volt, hogy a díjátadás napján több esküvői szertartást kellett tartania Rákoscsabán, s plébánosnak esküvőt otthagyni olyan, mintha a családapa nem menne el lánya esküvőjére. Úgy érzi, mint pap, nem volt grata persona(4) Újszászon, de hosszú évek mellőzése után a Pro Urbe Újszász díj segítette lelki békéjét. Örömmel gondol vissza az 1979. 06. 24-én Újszászon bemutatott ezüstmiséjére. Az Újszászról elszármazottak részére kapott meghívót jó szívvel fogadta. A 2006. 08. 19-i összejövetelen felszabadultan, lelki megnyugvással vett részt.

Mandula József újszászi plébánossága alatt, a lelkipásztori teendők elsőbbsége mellett, sokirányú építési, felújítási, materiális(5) feladatokat vállalt, oldott meg. A teljesség igénye nélkül, időrendben a következő főbb munkálatok, események kapcsolódnak tevékenységéhez.

1976: befejeződött az 1972-ben Gyöngyösi Vince plébános által elkezdett, nagy áldozatokkal járó plébánia és templom külső tatarozása. A munkálatok költségeinek fedezetére eladták a plébánia kertjének egy részét.

1977: lebontották a szószéket. Elektromos vezérlést kaptak a harangok. A főoltár fölé helyeztek egy nagyméretű feszületet. Megvalósult a templompadok dobogózása, a térdepelők párnázása, a fűtési rendszer kialakítása. 1978: a templomban harangerősítő berendezést szereltek fel. Befejeződött a temetői ravatalozó felépítése. (A ravatalozót dr. Kovács Endre, egri segédpüspök december első vasárnapján szentelte meg.)

1979: megtörtént az orgona részleges felújítása.

1980: elvégezték a templom belső felújítását és a világítás korszerűsítését. Beépítették a kórus alatti íveket. A régi falképek utolsó maradványai is eltűntek.

December 20-tól Zagyvarékas plébániája az újszászi filiája(6) lett.

1981: Takács András festő elkészült a főoltár felújításával. Elhúzódó, keserves munkával a templomban kiépült a vízvezeték rendszer. Elkészült az oltárterítő garnitúra szép kalocsai hímzéssel.

1982: a templom újabb pontokon szépült. Takács András festő átfestette, aranyozta az orgonát, a mellékoltárok képeit, a festményt restaurálta (áttisztította).

1983: A Remecz Anna-féle ingatlan (templom mögött) 1981-ben történő megvásárlása után hozzáfogtak az egyházi alkalmazottak részére szolgálati ház építéséhez.

1984: Elkészült a szolgálati ház. Lefestették a templomtorony keresztjét. A templomdombon elkészült a betonjárda.

1985: a Szent István templom felszentelésének századik évfordulóján ünnepélyesen toronyba húzták az új nagy harangot. Súlya 320 kg, felirata: "Patrona Hungariae"(7). Készült az újszászi hívek adakozásából Gombos Miklós őrbottyáni harangöntő műhelyében. A harangot, a mély lelkiségű és intelligenciájú dr. Kacziba József(8) püspök, apostoli kormányzó szentelte meg, és tartotta az ünnepi misét. Ebben az évben végezték el a Szent Pál harang tartóelemeinek felújítását is. A temető ravatalozójában elkészült az erősítő berendezés. 1986: Megvalósult a szolgálati ház központi fűtése. A száz évesnél is idősebb miseruhák felújításra kerültek.

1987: Karácsony előtt elkészült a plébánián a központi fűtés. 1988: Első olyan év, amikor csaknem kizárólagosan a lelkipásztori tevékenységet és karitatív tevékenységet végezett. Az asszony hívek mintegy mázsa száraz tésztát készítettek, amelyet Nógrádverőcére, Tiszaújfalura(9) szállítottak hasznosításra. A kántor-kérdés rendezése volt a legnagyobb tehertétel, amit meg kellett oldania.

1990-ben: Kiemelten foglalkozott a hitoktatás bevezetésével. A Szociális Otthonban és a Tüdőszanatóriumban rendszeresen, havonta egyszer szentmise megtartására került sor.

További tervei között elsősorban a hitélettel kapcsolatos feladatok fogalmazódtak meg. Persze foglalkoztatta a templomtető beázása, a templomtorony rekonstrukciója, stb., de ezek megvalósítása már Tóth András plébános utódra maradt.

Dr. Mandula József, érdemesült esperes-plébános a Dunakanyar kapujában fekvő Verőcén lakik. Amikor telefonon felhívtam, s elmondtam, szeretném az Újszászi Híradóban méltatni az Újszászon eltöltött 15 éves eredményes plébánosi tevékenységét, éreztem, megilletődött.

Levelének utolsó sorait idézem:

"Szeretettel köszöntök mindenkit, hívőt és kevésbé hívőt egyaránt, hitetlent nem hiszek! Isten országának ügyét szolgáltam Újszászon, és legfőbb vágyam, ezért lettem pap, hogy mindenki (talán gyarló közreműködésem által is) közelebb jusson végső céljukhoz, Istenhez."

Tisztelt dr. Mandula József, érdemesült esperes-plébános Úr!

Egy bölcs közmondással fejezem be soraimat. Eszerint: "Emlékeink mi vagyunk, és szerencsés az a jövő, amelyik nagyra becsüli a múltat". Nos, nagyra értékeljük újszászi 15 éves lelkipásztori tevékenységedet, mindazokat a munkálatokat, amelyeket templomunk, a plébánia hivatal hatáskörébe tartozó területeken kitartó, szívós, következetes munkával megvalósítottál.

Az arcképvázlat megírásához nyújtott segítő közreműködésedet ezúttal is tisztelettel megköszönöm.

A mielőbbi viszontlátás reményében kívánok/kívánunk az emberi kor végső határáig jó egészséget, örömet, boldogságot szeretteid körében.

 

(1) = 1938-ban az első bécsi döntés alapján visszakerült Magyarországhoz. 1945. 01. 19-én újra Csehszlovákia része lett. Ma: Szlovákia második legnagyobb városa. Közel 235 ezer lakosú.

(2) = katolikus papnövendék.

(3) = emlékirat; történelmi eseményeket az azokban részt vevő szerző személyes hangvételű feljegyzéseinek formájában elbeszélő mű.

(4) = kedvelt, kegyelt személy.

(5) = anyagi; a tulajdonnal, pénzzel, munkabérrel kapcsolatban álló, rá vonatkozó materiális érdek anyagi, pénzben kifejezhető érdek.

(6) = fiókplébánia.

(7) = Magyarország Nagyasszonya (Szűz Mária).

(8) = 1989. 08. 30-án hunyt el.

(9) = 1973-ban: Alpár és Tiszaújfalu egyesítésével lett Tiszaalpár.

 

Varga Ferenc
Újszász díszpolgára

Újszász 2020©

A weboldalon cookie-kat használunk, amik segítenek minket a lehető legjobb szolgáltatások nyújtásában. Weboldalunk további használatával jóváhagyja, hogy cookie-kat használjunk. Adatvédelmi nyilatkozatunkat honlapunkon elolvashatja.