A rendelkezésre álló dokumentumok alapján állítottuk össze Újszász város ismert utcaneveinek jegyzékét. Forrásnak tekintettük a képviselő-testületi jegyzőkönyvek 1873-1940., a jegyzői levelezés 1944-1950., a halotti anyakönyvek 1940-1960. évi adatait, az 1968. évi közigazgatási térképet, az 1991. évi községtérképet, a 2004-ben kiadott várostérképet és a 2006. évi választás címjegyzékét. Néhány adalékkal a Tarsoly és az Újszászi Híradó cikkei szolgáltak. Az adatok pontosításában közreműködtek Újszász lakói, akiknek ezúton köszönöm meg a segítséget.

Újszász fejlődésének történetében a belterületi úthálózat kialakulását három fejezetben tárgyalhatjuk. Az 1882. évi állapot szerinti, a mai napig szinte változatlan belterületi utak mellett 1920 után épült be a Szent Vendel és Szent János néven ismert terület, a II. világháborút követően pedig a vasút Abony felé eső és a Jász úttól keletre fekvő területek.

Az 1925 előtti időkből csupán szórvány adatok bukkannak fel a dokumentumokban. Újszász 1882. évben készült, első ismert belterületi térképe részletekben is megmutatja a korabeli viszonyokat, ám utcaneveket nem említ.

1925. 05. 24-én a járási főszolgabíró utasítására Újszász képviselő-testülete bizottságot állított fel a község utcáinak magyar vonatkozású nevekkel történő ellátására. A közterületek neveiről a kijelölt bizottság tagjai döntöttek. Ezek a személyek Bakó Gergely, Halász József, Banai Ferenc, Géczi János, Chwosztik József és Scháder Ede voltak. Javaslataikról, illetve azok következményeiről nem maradt feljegyzés. Valószínűsíthetjük, hogy a község - bizottság által javasolt - korabeli utcanevei a mai napig nagyrészt megmaradtak.

Az 1925. évi térképvázlat alapján az alábbi szakaszokat vették fel a községi úthálózatba:

Brunti út, 4 km: a Tápiógyörgyei út folytatása a vasúton túl;

Jászberényi út, 2,5 km: a Nagy út folytatása Jánoshida- Jászberény felé;

Kutyinai út 0,5 km: a Nagy úttól a Tápió torkolat felé

Vasúti út, 1 km: (Orczy út)

Szolnoki út, 2,5 km: (Hunyadi út és folytatása a Zagyva-hídig)

1928. 01.: A vármegyei szabályrendelet 46. §.-a értelmében "az utcák névvel, a házak számmal látandók el". A képviselő-testület 740 pengőért 190 utcanévtáblát készíttet.

1945. június 26-án a járási főjegyző belügyminiszteri rendeletre hivatkozva szabályozta a "szövetséges hatalmak kiváló férfiai után új utcanevek" elnevezését. Megjegyzi, hogy a szovjetek ezzel szemben elutasító magatartást tanúsítanak.

1946. április 13-án dr. Kovács Kálmán Jász-Nagykun-Szolnok vármegye főispánja 406. sz. rendeletében az alábbi körlevelet fogalmazta meg:

"Felhívom, hogy hatósága területén mindazon utca, tér stb. neveket, melyek a demokráciával annak idején szemben álló, népellenes vagy fasiszta magatartású személyeknek nevét viselik, haladéktalanul változtassa meg a mai idők szellemének megfelelően."

Az újszászi Nemzeti Bizottság 1946. május 9-i ülésén három utcanév megváltoztatásáról döntött.

A Horthy Miklós utca új neve Bajcsy Zsilinszky utca;

A Levente utca új neve József Attila utca;

Az Orczy utca új neve Dózsa György utca.

Oláh Károly plébános Bajcsy Zsilinszky helyett a Szent László, József Attila helyett a Temető utcát javasolta, és az Orczy utca nevének meghagyását kérte. A jelenlévők 6 nem, 5 igen, 2 tartózkodás arányban leszavazták. Közrejátszhatott a képviselő urak döntésében, hogy a bizottságban többségben voltak a kisgazdapártiak. Másnap Varga István főjegyző jelentette a változásokat, és a háztulajdonosokat az elavult táblák beszolgáltatására hívta fel.

1991 novemberében az utcanév-változásokról meghallgatták az ott lakó emberek véleményét. Mint kiderült, a javasolt 8-ból csak 3 utca lakói szavaztak a változásra. Ennek ellenére decemberben az alábbi utcaneveket változtatták meg:

Vöröshadsereg út új neve Mező út;

Lenin út új neve (a régi) Kolozsvári körút;

Béke tér új neve Szent István tér;

Dimitrov utca új neve Mikszáth Kálmán utca; (A Dimitrov utca lakói 1992 februárjában jelezték, hogy nem kívánták a változást.)

Szamuely utca új neve Határ út;

Sallai úté Katona József utca;

Ságvári utca új neve Bethlen Gábor utca.

A Felszabadulás utca neve változatlan maradt.

1992 februárjában a November 7. utca nevét változtatták Tambura közre.

Az egykori, már az 1852. és 1882. évi térképeken is látható belterületi egységet jól körülhatárolhatjuk. (Lásd Újszász anno.7-8. o.) Újszász fejlődését 1920-ig jelentősen gátolta az a körülmény, hogy külterületének nagy része uradalmi birtokként érinthetetlen volt. Jó példa erre az 1911-től zajló járdaépítési küzdelem, amikor a község és a vasútállomás közötti, kb. 1 kilométeres gyalogjárót a birtokos csak hosszas huzavona után engedélyezte. A Dessewffy-birtok 1920 után került községi tulajdonba, megkezdődhetett a Szent János dűlő és a Szent Vendel néven ismert területek parcellázása, s ezzel együtt az úthálózat kialakítása. A mai Dózsa György (Orczy) út - Hunyadi út - Akácfa utca - Jász út - és vasút közötti terület utcahálózata a két háború között alakult ki. 1940 után pedig a vasúton túl a már meglévő lakó- és gazdasági épületek és a kastélykert környéke épült be. Kialakult a Lovastelep, a Nagykert és a Szarvashalom utcahálózata. 1950 után a Jász úttól Zagyvarékas felé eső Laposon jelöltek ki utakat és telkeket.

Az utcanevek jellegzetessége, hogy a Bakó-, Fáy- és Orczy utak kivételével nem neveztek el újszászi születésű vagy helyi illetőségű személyről, családról közterületet. Az egyetlen ilyen vonatkozású ajánlást Normann László tette a rendszerváltás utáni egyik falugyűlésen. (1990. 10. 20.: az elhurcolt tanár és iskolaigazgató, Illés Gergelyről javasolta elnevezni az akkor Lenin utat.)

Hasonlóan más magyarországi településekhez, Újszászon is történelmünk jeles alakjainak nevét viseli az utcák jelentős része. (Hunyadi, Petőfi, Kossuth, Erkel, Deák, stb.) 1925-1940. között sok utca kapta a Trianon után elcsatolt magyar területek városneveit. (Ungvári, Késmárki, Munkácsi, Bártfai, Brassói, Kassai, stb.) 1945 után politika semlegesen tűnnek fel a virág- és madárnevek.

Újszász város belterületi utcanevei

Abonyi út: Az Újszász-Abony törvényhatósági, majd községi út a vasúti sorompótól vezet Abony városa felé. Első említésével az 1778. évi Bedekovics-féle térképen a Zagyvától a mai Jász út vonalán Abony felé húzódó útjelzést találunk "Abonyi út" felirattal.

Ady Endre utca: A Vasút utcától a városhatárig, a Tápiógyörgyére vezető út felé.
Kb. 1950-től Ady Endre utca, korábban Késmárki utca, külső részének Lévai út volt a neve.

Akácfa utca: Jász úttól a Kastély utcáig. 1946-tól szerepel. Kb. 1925-1950. között a Hunyadi utcától a kastélyig terjedő szakaszának Fáy utca volt a neve.

Alkotmány utca: Május 1. utcától a Mező utcáig. 1968-ban Tambura telep utca szerepel a térképen.

Andrássy út: kb. 1956-tól Erkel Ferenc út. L. o.

Apponyi utca: Gróf Apponyi Albertről elnevezve. Lásd Nagy út.

Arany János utca: Vasút utcától az Iskola utcáig. Több helyen Arany utca.

Attila utca: Baross utcától az Erkel Ferenc utcáig.

Álmos utca: Petőfi utcától a Széchenyi utcáig.

Árpád utca: Széchenyi utcától a Hold utcáig.

Bajcsy-Zsilinszky út: A Szent István tértől a Szabadság térig. Kb. 1925-1946. között Horthy Miklós út.

Bajza utca: Petőfi utcától a Dessewffy utcáig, onnan zsákutca.

Bakó utca (Bakó-sor): A Hold utcától az Erzsébet körútig. Újszász talán legrégibb utcája, melynek egyik oldalán valamikor csak Bakó nevű családok laktak. A legkorábbi térképeken a Bakó utca helyén folyómeder volt.

Baross utca: Dózsa György úttól a Jász útig.

Batthyány utca: Tápiógyörgyei úttól a Vágóhíd utcáig. Népies neve: Szamár-sor.

Bártfai (Bártfa) utca: Nincs adat, hogy hol volt. Az ismert helyrajzi számokból ítélve a vasúttól Abony felé eső részen.

Báthory (Báthori) utca: Kastély utcától az Akácfa utcáig.

Bem utca: Széchenyi utcától a Rózsa utcáig. Folytatása a Bakó utca.

Bercsényi utca: Nagy úttól a Szilágyi utcáig. Az 1991. évi térképen tévesen a régi temető mellett is jelölik, 1. számon pedig jó helyen.

Bethlen tér: Neve 1946-ban szerepel, helyét nem sikerült azonosítani.

Bethlen Gábor utca: Batthyány utcától a Nagy útig. 1925- kb. 1950 között. 1991-ig Ságvári utca, majd 1990-től ismét Bethlen Gábor utca.

Béke körút: Jász úttól a Zrínyi utcáig.

Béke tér: Kis park a templom ÉNY-i oldalán, a Tápiógyörgyei út elején, egyik oldalát a Hosszú iskola határolja. 1991-től hivatalosan is Szent István tér.

Bocskai utca: Batthyány utcától a Nagy útig. 2004-ben tévesen csak a Viola utcáig jelölik.

Brassói utca: Erzsébet krt. - Akácfa utca között.

Brunti út: A Bruntra vezető földút, a Tápiógyörgyei út folytatása a sorompón túl. 1925-ben szerepel a 4 km hosszúságú út felújításának híre.

Csák utca: 1991-ben szerepel ebben az alakban. 2004-ben Csók utca. Az eredeti neve Csók utca volt.

Csillag utca: A Tél utca és az Abonyi út között.

Csók utca: A Bercsényi utcától a Petőfi utcáig. Kb. 1945 előtt Rádai utca.

(Szekeres Istvánné közlése.) 1991-ben tévesen Csák utca. Az eredeti neve Csók utca.

Csörsz utca: 1954. évi anyakönyvi bejegyzésben szerepel. Helyét nem sikerült azonosítani.

Damjanich utca: Széchenyi utcától a Pázmány Péter utcáig.

Dankó Pista utca: Rákóczi utcától a Védgát sorig.

Deák Ferenc utca: Tápiógyörgyei úttól a Dózsa György utcáig.

Dessewffy utca: Horgász utcától a Széchenyi utcáig.

Dimitrov utca: Csillag utcától a Nyár utcáig. 1991-től Mikszáth Kálmán utca.

Dob utca: Petőfi utcától a Széchenyi utcáig.

Dózsa György út: Baross utcától a Szabadság térig. Orczy út 1946-ig; a népnyelvben és néhány okmányon csak Vasúti utca, újszászi korzó.

Egység utca, út: Kolozsvári körúttól az Attila utcáig. Kb. 1951-ig Segesvári utca.

Erkel Ferenc út: Dózsa György utcától a Jász útig. Korábban Andrássy út. Kb. 1956-tól Erkel Ferenc út.

Erzsébet körút: Szabadság tértől a Horgász utcáig.

Erzsébet tér : a Szigetvári, Mátyás király és az Esze Tamás utca által határolt tér. 1991-ben kis tér van jelölve az Esze Tamás utca - Mátyás király utca - Szigetvári utca közötti területen. 2004-ben csak a helye van jelölve. Kb. 1910-1920 között ez volt a Fő tér neve is.

Esze Tamás utca: A Vásár utca folytatása, az Erkel Ferenc utcától a Szent László térig.

Fecske utca: Felszabadulás utcától a Vércse utcáig. 1968-ban még nincs neve a térképen.

Felszabadulás utca A Zrínyi utcától a szántóföldekig, a Fecske utcától zsákutca.

Fáy utca: Az egykor Szolnoki úttól a Fáy-kastélyig Kb. 1950 óta Akácfa utca.

Fiumei utca: Helyét nem sikerült azonosítani.

Földi utca: 1991-ben téves név! Eredetileg - és egy utcanévtáblán is - Toldy utca, 2004-ben tévesen Toldi utca.

Fő utca: 1. A Fő tértől a régi temető felé vezető út; egy 1908 körüli levelezőlapon említik Fő utcának először. 1916-ban már Nagy út. Később Apponyi, Sztálin, végül ismét Nagy út lett a neve.

2. A község egykori Fő terétől a mai Szabadság térig haladó út. Kb. 1925-1946 között Horthy Miklós út.

Fő tér: Tér a templom keleti oldalánál. Egykor Erzsébet tér, Piac tér, 2004-ben Szent István tér néven szerepel.

Galamb utca: Csillag utca és Nyár utca között.

Gát utca: 1947-ben szerepel az anyakönyvben. Talán azonos a mai Védgát utcával.

Gyöngyvirág utca: Vasút utcától az Iskola utcáig.

Határ utca: Ady Endre utcától a Május 1. utcáig. 1991-ig Szamuely utca.

Hold utca: Bakó utcától a Lehel utcáig.

Holló utca: Jász úttól az Orgona utcáig.

Horgász utca: Rákóczi utcától a Védgát sorig. Kb. 1947-ig Munkácsi utca.

Horthy Miklós út: kb. 1925 - 1946-ig; később Bajcsy Zsilinszky út.

Hóvirág utca: Jász úttól a Béke körútig.

Hunyadi út: A Szabadság tértől a Jász útig. Korábban Rékasi út kb. 1926-ig, majd Hunyadi út. Okmányokban Szolnoki útnak is nevezik.

Iglói utca: 1945-1946-ban okmányokon szerepel a neve. Helyét nem sikerült azonosítani.

Iskola utca: Ady Endre utcától a Gyöngyvirág utcáig. 1951-től szerepel a neve.

Jász út: A vasúti sorompótól a Zagyva híd felé, a városhatárig. Először 1946-ban szerepel ezen a néven. Régen az Abony - Füzesabony törvényhatósági út része.

Jászberényi út: A Jánoshida-Jászberény felé vezető út, a Fő utca, majd Nagy út folytatása. 1925-ben szerepel a 2,5 km hosszúságú út felújításának híre. Lásd Nagy út.

Jókai utca: Tápiógyörgyei úttól a Kárpát utcáig.

József Attila utca: 1946-tól. A népnyelvben Kis-sor, a harmincas-negyvenes években Levente utca.

Kassai utca: 1946. évi okmányokon szerepel. Helyét nem sikerült azonosítani.

Kastély utca: Rákóczi utcától az Akácfa utcáig.

Katona József utca: Dózsa György utcától a Jász útig. 1991-ig Sallai utca, majd ismét Katona József utca.

Kárpát utca: Deák Ferenc utcától a Kossuth Lajos utcáig.

Kerek telep utca (1968): Ady Endre utcától az Abonyi útig. Később Vöröshadsereg, majd Mező utca.

Kert-sor: A Szilágyi utca népies neve.

Keskeny utca: A Jász úttól a Zrínyi utcáig.

Késmárki út: Az Ady Endre utca neve 1946-ig. (Szekeres Istvánné közlése.)

Kinizsi utca: Kicsiny zsákutca, az Álmos utca folytatásaként, a Petőfi utcán túl. Ma nincs neve. (Szekeres Istvánné közlése)

Kis-sor: A Levente utca, majd a József Attila utca népies neve.

Kis utca: Szarvashalom utcától az Ady Endre útig. 1992-től a Szarvashalom utca része lett.

Kiss Ernő utca: A Rákóczi úttól a Védgát sorig.

Kolozsvári krt.: Dózsa György úttól az Erzsébet körútig. Kb. 1954-ig Kolozsvári utca, majd 1991-ig Lenin út, majd ismét Kolozsvári krt.

Kossuth Lajos utca: A Tápiógyörgyei úttól a Szabadság térig.

Kölcsey utca: Lehel utcától az Akácfa utcáig.

Kutyinai út: A Jászberényi útból elágazó, a vasút mellet haladó út a Tápió-hídig. 1925-ben szerepel a 0,5 km hosszúságú út felújításának híre.

Lehel utca: A Széchenyi utcától a Szent László térig.

Lenin utca: A Kolozsvári utca neve kb. 1954-től 1991-ig.

Lenin katonája utca: A Horgász utca neve kb. 1947-1950 között. (Szekeres Istvánné közlése.)

Levente utca: 1946-ig, majd József Attila utca. A népnyelvben Kis-sor.

Liliom utca: A Zrínyi utcától a gabonatároló felé. 1991-ben nincs jelölve.

Lőcsei utca, út: Okmányokon 1945-1946-ban szerepel. Helyét nem sikerült azonosítani.

Maros utca: A Petőfi Sándor utcától a Széchenyi utcáig.

Május 1. utca: A Mező utcától a szántóföldek felé.

Mátyás utca : A Zrínyi utca folytatása a tárház mellett az 1968. évi térképen.. 2004-ben nincs jelölve.

Mátyás király utca: A Szigetvári utcától a Katona József utcáig. Korábban csak Mátyás utca volt a neve (Az 1968-as térkép két Mátyás utcát jelöl.)

Mátyás út: Azonos a Mátyás király utcával.

Mező utca: Az Ady Endre utcától az Abonyi útig. Korábban Kerek telep utca, majd 1991-ig Vöröshadsereg utca; 2004-től Mező út.

Mikszáth Kálmán utca: Az Abonyi úttól a Nyár utcáig. 1991-ig Dimitrov utca.

Mohács utca: 2004-ben tévesen Mohács utca; azonos a Mohácsi utcával.

Mohácsi utca (út): A Petőfi Sándor utcától a Széchenyi utcáig. 1968-ban Mohácsy u. 1991-ben Munkácsy utca; 2004-ben Mohács utca. Az utcanév táblákon Mohácsi utca szerepel (2006.)

Munkácsi utca: A mai Horgász utca. Kb. 1947-től rövid ideig Lenin katonája utca volt a neve. 1950 körül kapta a mai. Horgász utca nevet. (Szekeres Istvánné közlése)

Munkás utca: A Szászberki úttól a Horgász utcáig, az Erzsébet körút folytatása. Kb. 1947-ig Ungvári utca.

Nagy út (utca): Fő utca, kint Jászberényi út, 1921-től Apponyi út. A Nagy út elnevezés már egy 1916. évi levelezőlapon felbukkan. A járási szolgabíró 1921-ben Gróf Apponyi Albert Újszász község díszpolgárrá avatását írta elő. Ekkor a Fő utcát Apponyi útra keresztelték. Kb. 1950-től rövid ideig Sztálin út volt a neve. Kb. 1954-től Nagy utca, illetve út.

Nagyváradi út: 1945-ben dokumentumban szerepel a neve. Helyét nem sikerült azonosítani.

Nap utca: Az Ady Endre utcától az Abonyi útig.

Nefelejcs utca: Az Ady Endre utcától a Táncsics Mihály utcáig.

Névtelen utca: A Nap utca és Mező út között, 1991-ben az Abonyi úttal párhuzamos kis utca. 2004-ben nincs jelölve.

November 7. utca: 1992-ig, majd Tambura utca.

Nyár utca: A Tél utca és a vasút között.

Orczy út, Orczy utca: 1946-ig, Dózsa György út 1946-tól.

Okmányokon és a népnyelvben Vasúti utcának is nevezik. Ez volt a régi Újszász korzója.

Orgona utca: Béke körúttól a Holló utcáig.

Ottó utca: 1944. évi dokumentumban szerepel a neve. Helyét nem sikerült azonosítani.

Osz utca: Tél utcától a Nyár utcáig.

Pacsirta utca: Ady Endre utcától az istállók felé 1991-ben. A 2004. évi térképen nincs neve.

Pálma utca: Jász úttól a szántóföldekig (1991); 2004-ben nincs jelölve.

Pázmány utca: Bajcsy Zsilinszky úttól a Bakó utcáig.

Petőfi utca: Szent István tértől a Rákóczi utcáig.

Piac tér: Tér a régi községháza előtt. Térképen nem szerepel; 1912-ben levelezőlap felirata.

Pipacs utca: Tápiógyörgyei úttól a régi, jászsági vasútvonal töltése felé.

Rádai utca: A Csók utca neve kb. 1945 előtt. (Szekeres Istvánné közlése.)

Rákóczi utca: Nagy úttól a Széchenyi utcáig.

Rákos út, utca: A Viola utca korábbi neve. 1968.

Rákosi Mátyás utca: 1951-1954-ben dokumentumokban szerepel a neve. Helyét nem sikerült azonosítani. Talán azonos a Rákos utcával.

Rékasi út kb. 1926-ig, majd Hunyadi út (ld. ott). Szolnoki útnak is nevezték.

Rózsa utca: Széchenyi utcától a Hold utcáig.

Sallai (Sallay) utca: Eredetileg Katona József, kb. 1951-től 1991-ig Sallai, majd ismét Katona József utca.

Ságvári utca : A Batthyányi utca és Nagy út között kb. 1951-től 1991-ig. Előtte és utána is Bethlen utca.

Segesvári utca: Kb. 1947-től Egység út.

Síp utca: A Petőfi utcából nyíló kis zsákutca volt a mai Peti kocsmával szemben. Az 1950-es években beépítették. (Szekeres Istvánné közlése)

Sólyom utca: Felszabadulás utcától a Vércse utcáig.

Szabadság tér: A Bajcsy Zsilinszky út - Kossuth Lajos utca - Dózsa György út - Erkel Ferenc utca - Erzsébet körút - Hunyadi út találkozásánál. Kb. 1948-ban kapta nevét a helyiek által csak Epreskert néven ismert terület.

Szamár-sor: A Batthyány utca népies neve.

Szamuely utca: 1991-től Határ út. L.o.

Szapáry (Szapári) út: 1950-ben szerepel neve dokumentumokban. Helyét nem sikerült azonosítani.

Szarvashalom utca: Ady Endre utcától a szántóföldek felé kanyarodva. 1992-ben a Kis utca megszüntetésével hossza megnőtt.

Szászberki utca: Rákóczi utcától a Tápióig.

Szegfű utca: Dózsa György úttól a Vásártérig.

Szekszárdi utca: Kolozsvári körúttól a Jász útig.

Szelei út: Anyakönyvben szerepel 1946-ban. Helyét nem sikerült azonosítani.

Szeles utca: Tápiógyörgyei úttól a Vágóhíd utcáig.

Szent István tér: 1940: Hatvani Viktor lakása. 1944-ben ez a plébánia címe. Kb. 1954-től Béke tér; 1991-ben nincs jelölve; 1991-től ismét Szent István tér.

Szent László tér: A víztorony helye az Esze Tamás utca - Szekszárdi utca - Lehel utca találkozásánál.

Széchenyi utca: Bajcsy Zsilinszky úttól az Erzsébet körútig.

Szigetvári utca: Kolozsvári körúttól a Jász útig.

Szilágyi utca: Rákóczi utcától a Petőfi utcáig. Népies neve: Kert-sor.

Szolnoki út: A mai Hunyadi utca és annak folytatása a Zagyva hídig.1925-ben szerepel a 2,5 km hosszúságú út felújításának híre.

Szondi (Szondy) utca: Védgát utca és Horgász utca között.

Sztálin út: Az egykori Apponyi út, ma Nagy út neve kb. 1950-1956. között.

Tambura köz: 1992-ig November 7. utca, majd Tambura köz.

Tambura telep utca: Kerek telep utcától a Május 1. utcáig, később Alkotmány út.

Tavasz utca: Csillag utca és Nyár utca között.

Táncsics Mihály utca: Vasút utcától a Mező utcáig.

Tápiógyörgyei út: A Viola utcától a vasúti sorompóig.

Templom tér: A Béke tér neve, csak okmányokon szerepel ebben az alakban.

Tél utca: Abonyi úttól a szántóföldek felé.

Toldi utca: Bercsényi utcától a Petőfi utcáig. Eredetileg Toldy utca. 1991-ben tévesen Földi utca; 2004-ben Toldi utca.

Torma dűlő: A gépállomástól a Tápiógyörgye felé vezető útig vezető földút.

Újszász út: 1778-ban a Bedekovics-féle térképen a Zagyva hídtól a község felé vezető utat nevezik így.

Ungvári utca: 1946-ban a község legelhanyagoltabb útjának nevezik és 2 km hosszon járdát építettek, a kocsiutat feltöltötték. Kb. 1947-től Munkás utca.

Vaspálya utca: MÁV-okmányokon szerepel a neve. Helyét nem sikerült azonosítani.

Vasút utca: Abonyi úttól a régi Belső major, illetve az istállók felé.

Vasúti út: A mai Dózsa György út vasútállomástól a József Attila utcáig terjedő szakasza 1925-ben szerepel az 1 km hosszúságú út felújításának híre.

Vágóhíd utca: Szeles utcától a Nagy útig.

Vásár utca: Dózsa György úttól az Erkel Ferenc utcáig. Egy MÁV térképvázlaton Vásárhelyi utca a neve.

Vásárhelyi utca: Feltehetően a Vásár utca téves neve egy MÁV térképvázlaton 1971-ben.

Védgát (út) sor: Szászberki úttól a Kastély utcáig.

Vércse utca: Zrínyi utcától a Fecske utcáig.

Viola utca: Bocskai utcától a Szent István térig. Korábbi neve Rákos utca.

Vöröshadsereg út: Kb. 1950-től a földmérések alkalmával kialakított utca; az Ady Endre úttól az Abonyi útig. Első neve Kerek telep utca volt (1968) A hetvenes években V. utca lett, 1991-től Mező utca.

Vörösmarty utca: József Attila utcától a Kossuth Lajos utcáig. (A Szent István templom és a temető közötti 200 méteres utca.)

Wekerle utca: Anyakönyvben 1944-ben szerepel. Szekeres Istvánné szerint a Bakó-sorról a Damjanich utcáig vezető vízelvezető árok volt. 1950 körül beépítés miatt megszűnt.

Wesselényi utca: Kárpát utcától a Dózsa György utcáig.

Zagyva utca: Rákóczi utcától a Védgát sorig.

Zentai utca: 1945-1947-ben dokumentumokban szerepel a neve. Helyét nem sikerült azonosítani.

Zrínyi utca: Jász úttól a Vércse utcáig. 1991-ben külső része Mátyás utcaként van jelölve.

Várjuk az észrevételeket és pontosításokat, esetleg Újszász eddig nem ismert, 1945 előtti térképét a szerkesztőségbe. (Városi Könyvtár)

Újszász 2020©

A weboldalon cookie-kat használunk, amik segítenek minket a lehető legjobb szolgáltatások nyújtásában. Weboldalunk további használatával jóváhagyja, hogy cookie-kat használjunk. Adatvédelmi nyilatkozatunkat honlapunkon elolvashatja.