Egy fotó szaklapban méltató cikket olvastam Bakonyi Béla szakfényképészről, fotóművészről, fotoriporterről. Felkeltette figyelmem, hogy szülőhelyeként Újszász szerepelt. Elhatároztam, utánajárok, elírásról vagy egy újabb neves újszászi szülöttről van-e szó. Az újszászi születési anyakönyv 214/1925. folyószáma alapján: Bruchmann Béla Jenő Géza Újszászon született 1925. november 15-én, apa: Bruchmann Géza 38 éves MÁV ellenőr, anya: Jakots Izabella; Bakonyi családi névváltozás: 1935. június 7. A Budapest V. Kerületi Anyakönyvi Hivatal 191/1971. folyószáma szerint Bakonyi Béla elhunyt. Kutatómunkám eredményeként megtudtam: Bakonyi Béla özvegye, Takó Anna Budapesten él. A fővárosban kötöttek házasságot 1948-ban. Két gyermekük született: Gábor (1952) és Tamás (1959). Bakonyi Béla apja Aradról származik. Mint MÁV ellenőr került Újszászra állomásfőnöknek. Az újszászi MÁV állomás egykori főnöke és felesége Budapesten hunytak el az 1960-as évek második felében. (Úgy gondolom, Bruchmann (Bakonyi) Géza az újszászi MÁV állomásfőnöke helytörténeti adalék is lehet!)

Bakonyi Béla gyermekéveit szülőhelyén töltötte. Többször meleg szavakkal beszélt szülőhelyéről, sőt fotoriporterként járt is Újszászon. Az özvegytől kapott információkon túl egyéb írásos forrásokat is felkutattam. Ezek alapján: Bakonyi Béla 1946-ban tanulóként Angelo fotóműtermében tanult és mestervizsgát tett. 1951-ben a Rajz- és Képes-levelezőlap Sokszorosító Vállalat laboránsa, később fotoriportere lett. 1953-ban műszaki fotósként az Építőgép- és Gépesítést Tervező Vállalatnál dolgozott. Az 1954-1956 közötti időben önálló kisiparosként működött. 1956-tól a Képzőművészeti Alap Kiadó Vállalat felvételezője, majd 1970-től a főcsoport vezetője lett. E munkakörben képszerkesztéssel, a vállalat riportereinek szakmai irányításával is foglalkozott. A Magyar Fotóművészek Szövetségének 1971-től haláláig tagja volt, hazai és nemzetközi kiállítások szervezőjeként is elismerést szerzett. Színes városképei és szépen komponált montázsfelvételei (különböző képek, képrészletek összeillesztése egy művészi és gondolati egésszé) a Kecskeméten 1965-ben megrendezett várostörténeti kiállítás gerincét alkották.

Ismert, hogy Újszászról feltűnően sok képes levelezőlap készült. Elképzelhetőnek tartom, hogy ebben Bakonyi Bélának is szerepe volt, hiszen időszerű eseményt megörökítő fotoriporterként járt szülőhelyén. Élete teljében, 46. életévében, közel 35 éve hunyt el, amikor is Kijevben, 1971. szeptember 16-án repülőgép szerencsétlenség áldozata lett.

Bizonyosra veszem, Újszász majdani történetírói a tragikus sorsú Bakonyi Bélát a település neves szülöttei között számon fogják tartani.

Tisztelettel emlékezzünk Bakonyi Bélára, az ismert, elismert, neves szakfényképészre, fotóművészre, fotoriporterre, aki mindig szeretettel gondolt szülőhelyén töltött gyermekéveire.

Varga Ferenc
Újszász díszpolgára