(Zagyvarékas, 1909. 11. 15. - Zagyvarékas, 1974. 01. 05.)

A Magyar Népköztársaság helyi szervei, a tanácsok, 1950. 06. 15-én alakultak meg Budapesten és a 19 megye székhelyén. Újszászon a helyi tanács 1950. 10. 22-én alakult. Újszász első vezetői voltak; Tóth Imre, Gál János, Lajkó László vb-elnökök, Nagy József tanácselnök, Nagyné dr. Szelmák Erika polgármester. A település jelenlegi első embere Molnár Péter polgármester.

Gál Jánost jól ismertem. Néhány közös feladatunk is volt, így személyének megítélésében nemcsak mások véleményére támaszkodhatok, hanem közvetlen tapasztalataimra is.

Gál János

Gál János a település olyan Végrehajtó Bizottsági (VB) elnöke volt, aki személyes példamutatásával, becsületességével, munkásságával a település történetéhez tartozik, akiről illik tisztességgel megemlékezni, akit lehet halála után 34 évvel is méltatni.

Gál János szülei: Gál István és Kovács Rozália, zagyvarékasiak voltak. Házasságuk gyümölcseként hét gyermekük született (5 fiú, 2 leány). Kovács Rozália iszonyúan nehéz körülmények között, egyedül kényszerült nevelni a gyermekeket, mert férje, az oktalan I. világháborúban odaveszett. A nehéz megpróbáltatások következményeként fiatalon, 48 éves korában elhunyt. A gyermekek árván maradtak.

Gál Jánost idősebb testvére fogadta be. A mindennapi megélhetéshez a fiatal fiú kétkezi munkájára is nagy szükség volt. Iskoláztatása háttérbe szorult, noha értelme, logikus, természetes észjárása már akkor is megmutatkozott.

1931. május 18-án, fiatalon kötött házasságot a zagyvarékasi születésű (1912-2003) Agócs Margittal, aki ugyancsak nagycsaládba született. ők is heten voltak testvérek. Félárván maradtak, a nagymamájuk nevelte őket.

Gál János és Agócs Margit házasságából öt gyermek született: István (1932), Margit (1934), János (1936), Julianna (1940) és Ilona (1942). Mind az öten élnek. (István Zagyvarékas egyik legjobb labdarúgója volt.)

A jó talajba vetett mag Gál János személyében mélyen gyökerezett. A Gál családfa mára erős ágakkal dús lombúvá terebélyesedett. Gyermekein kívül ma már nyolc unoka, tizenhat dédunoka és négy ükunoka ápolja, gondozza, vigyázza Gál János és Agócs Margit emlékét.

Gál János több helyen is megfordult munkavállalás céljából. Nem válogatott a munkában. Előfordult, hogy családjától igen távol, fizikai idénymunkásként dolgozott, hogy szép számú családja mindennapi megélhetését biztosítsa. Feleségének nem volt módja, hogy állást vállaljon a gyermekek nevelése, ellátása és a ház körüli munkák végzése mellett.

Gál János nem feledkezett meg a tanulásról. Szorgalmasan, szisztematikus önképzéssel készült a nagyobb kihívásoknak is megfelelő életre. 1945 után, a családi indíttatását alapul véve, látva, megtapasztalva a szegény emberek kiszolgáltatottságát, sanyarú helyzetét, a politika felé fordult. Baloldali értékeket képviselve, pártmunkás lett. Ott figyeltek fel okos, higgadt, logikus érveléseire, kompromisszumkészségére, lojalitására.

1950. 11. 01-jén közigazgatási pályára irányították. Megfelelő felkészítés után, 1951 októberében Tiszaföldvárra került VB-titkári munkakörbe. Már "belerázódott" munkakörébe, jól érezte magát, amikor ajánlást kapott a megüresedett Újszász Községi Tanács VB-elnöki tisztségre.

A szülőfalujához, családjához közel eső, szívéhez közel álló településen 1953. 08. 15-én foglalta el munkahelyét.

Rövid megszakítással 1968. 02. 29-ig, nyugdíjazásáig volt Újszász Községi Tanács VB-elnöke. Sokat tett a település fejlődése érdekében. Nehéz lenne felsorolni mindazt, ami vezetői időszakában megvalósult. Az általánosságot elkerülve, néhány konkrét beruházást, felújítást, bővítést említek. Ezek: községi könyvtár - 200 kötettel; 100 férőhelyes óvoda, öt tantermes iskola (Nagykert); 20, illetve 30 férőhelyes bölcsőde; két orvosi lakás, körzeti orvosi rendelő; művelődési ház; egy emeletes, 8 tantermes gimnázium; 619 vagonos tárház; szociális otthon; nőtt a villanyhálózat, a belterületi utak, a kiépített járdák hossza; elkezdődött a település parkosítása; magasba szökött a lakosság társadalmi összefogása, stb.

Alsó sor: Nyári Elek, Nagy József, Müller István, Gál János, Papp Károly egy építkezésen

Gál János, hogy a sorjázó, sokszor önmaga által is diktált településfejlesztési feladatoknak eleget tegyen, éjszakába nyúlóan dolgozott. Volt idő (1,5 év), amikor családjával a Községi Tanács udvarán levő szolgálati lakásban "húzódott" meg, hogy övéi közelében többet lehessen. Be kellett látnia, ez nem megoldás, így zagyvarékasi otthonukba visszaköltözve, naponta kerékpározott télen-nyáron Újszász-Zagyvarékas között. A települést jó gazda módjára naponta gyalog járta.

Munkáját elismerték, több kitüntetést is kapott. A tanácsok megalakulásának 20. évfordulóján kormánykitüntetésben részesült. Elmondása szerint legfőbb elismerése Újszász lakosságának feléje irányuló tisztelete, megbecsülése volt.

Viszonylag fiatalon, 65. életévében hunyt el. Újszász Községi Tanács VB egykori vezetői, munkatársai, Gál Jánost saját halottjuknak tekintették. Gondoskodásuknak megfelelően a zagyvarékasi újtemetőben díszsírhelyen nyugszik.

Úgy gondolom a Gál Jánosról, Újszász egykori első emberéről írt emlékezést Thomas Manntól vett idézettel célszerű befejeznem. Eszerint: "A történelemmel sok mindent lehet csinálni, de kiradírozni nem." Nos, Gál János munkásságával, jellemével rászolgált, hogy neve kitörölhetetlenül fennmaradjon Újszász történetében a jelen és az utókor számára.

Varga Ferenc
Újszász díszpolgára