Korábban beleolvastunk a Tarsoly néven 1910-1914. között megjelent kis újság egyes számaiba. Most Újszász második folyóiratát, a Katolikus Szót lapozgatjuk. Az újság 1940-ben jelent meg, és mindössze öt szám került ki a nyomdából január és július között. Az újság alcímében olvashatjuk: "Az ujszászi római katholikus egyházközség tudósítója. Kézirat gyanánt - megjelenik "havonkint", majd megjelenik "évenkint" tízszer". Az 1-4. számok (január, február, március, június) 4 oldalasak. Az 5. szám sorsa bizonytalan, feltehetően a 6 oldalas, július-augusztus feliratú 6. szám tulajdonképpen az összevont 5-6. szám lehetett.

A Katolikus Szó a községi hitélet aktuális eseményeivel foglalkozott, de néhány adalékkal szolgál az utókornak a polgári élet történéseivel kapcsolatosan is. A január 1-jei első számban - kis késéssel - Halász József újszászi esperes plébános (1920-1942) köszöntötte az olvasókat "lelkipásztoros karácsonyi üdvözlettel". Az újságot Sólyom Sándor újszászi plébános (1939-1942) szerkesztette, a kiadásért Halász József felelt. "Nyomtatott Varga József könyvnyomdájában Szolnok, Gorove u. 6." A Katolikus Szó áráról és példányszámáról a kiadó nem tájékoztat. Vélhetően az e célra létrehozott alapítvány viselte a költségeket. Azt sem tudjuk meg, hogy hét hónap után az atyák miért szüntették meg a folyóiratot.

A Katolikus Szó egyes számainak tartalmából és cikkeiből válogattunk.

1. szám, január 1.

A Karácsonyi köszöntő után Otthoni és iskolai nevelés címmel Scháder Ede iskolaigazgató kezdett cikksorozatot. Az egyesületi élet rovata tudósított arról, hogy az Újszászon működő öt katolikus egyesület gyűjtést kezdett a községi kultúrház felépítésére. Eddig 1000 pengő gyűlt össze. Az első számban boltjukat hirdették Bagyinka Endre illatszertára, Hájas Lászlóné rőfős divatáru kereskedése; Vágó István "dúsan felszerelt raktára"; Remecz János vegyeskereskedése.

2. szám, február 1.

Az Újévi köszöntő után Az idő országútján címmel Györe Gizella tanítónő versét közölték. Márk Lajos zárdalelkész Mikor lesz boldog új év?, Illés Gergely általános iskolai igazgató Különb emberek - szebb jövő! címmel írtak cikket. Az egyesületi élet rovata beszámol az 1940-ben Újszászon működő öt katolikus egyesületről:

- Mária kongregáció: alapította 1923-ban és vezeti Halász József. Segítői: Tichy M., Leona nővér és Kerekes Terézia. Az egyesületnek 31 tagja volt.

- Asszonyszövetség: 1939. februárban alakult 100 taggal, elnök: Márk Lajos zárdalelkész, elnöknő Bagyinka Endréné, titkár: Kerekes Terézia.

- Leánykör: 1938-tól 51 taggal. Ügyvezető elnök: Márk Lajos, segítői Illés Gergelyné tanítónő, Simon Valéria tanítónő. Kézimunka- és főzőtanfolyamot szerveztek, a gyermekeknek pedig mikulás estet.

- EMSZO (Egyházközségi Munkásszakosztály): a Katolikus Ifjúsági Egyesületből alakult 1939-ben. Rendszeresen tartottak népművelési előadásokat. Az egyesületnek 50 tagja volt Újszászon. Valamennyien keresztes jelvényt viseltek szívükön. Az EMSZO ügyeit a főtitkár, Szilvási Béla tanító intézte.

- Szívgárda: egyházi énekek, mesék és szórakoztató játékok előadói voltak. Vezetők: Szilvási Béla tanító, Neller István, illetve Csepreghy Ilona és Györe Gizella tanítónők.

A Katolikus Szó második száma közölte Újszász 1939. évi statisztikáját: 5741 lakó, ebből 5224 katolikus. Születés: 131. Házasság 41, halálozás 75. Elsőáldozó gyermek 138, a bérmálás szentségét felvették 672-en.

3. szám, március 1.

Bánatváró nagy napok címmel Antal Zoltán szociális titkár verse jelent meg. Híradás Luspay Endre kántortanító temetéséről. A szerkesztők felhívása a Katolikus Szó alap és a katolikus kultúrház alap támogatására. A márciusi számban a Hangya Szövetkezet 1. sz. boltja és a Bagyinka illatszerbolt hirdetett.

4. szám, április 1.

Félrevert harangok - árvíz Újszászon. Bakó István cikket írt a gyümölcsfákkal kapcsolatos tavaszi munkákról. "Garrulus" március 15. ünnepére emlékezett. Zászlószentelést tartottak az Iparoskörben: 20 éves az Iparoskör, Varga Adolf pedig 10 éve az elnök. Az ünnepségen "kis Zászlóanya" volt a fiatal Orczy Mária bárónő. Az újság az adakozók névsorát is közölte, akik befizettek a kultúrház- és a Katolikus Szó alapokra.

6. szám, július-augusztus

Villanyvilágítás a templomban. A Fekete számok című cikkben olvashatjuk: "67 született gyermek közül 10 volt törvénytelen. Tavaly ilyenkor 66 gyermek közül még csak 3 volt törvénytelen. Megdöbbentő, sötét számok ezek, amelyek még sötétebb lelkek bűnének létbelökött áldozatait taszítják a törvénytelen, szégyenteljes életbe. De legkétségbeejtőbb a dologban az, hogy már nem is szégyellik ezt az elrettentő sorsot." írta a Katolikus Szó. Garrulus aláírással köszöntik a háborús eseményeket és Erdély visszacsatolását. Az EMSZO megalakította a futballcsapatot: Abonyt 6:1-re, Jászladányt 3:0-ra, Rékast 8:1 győzték le az újszásziak. - Az EMSZO tagok előadásokat tartottak júliusban, az Iglói diákok és Az abbé című darabokat adták elő. A Leánykör Jászkiséren Az eleven holt házaspár című jelenettel szerepelt a kerületi Kalász-napokon. Adományok érkeztek a Szent István templom festésére és tatarozására.

A Katolikus Szó a szerkesztők előzetes jelzése nélkül 1940. júliusban megszűnt.

A Katolikus Szó első számának címlapja.

A Katolikus Szó első számának címlapja. (Az Országos Széchenyi Könyvtár tulajdona.)

Jánoska Antal

Újszász 2020©

A weboldalon cookie-kat használunk, amik segítenek minket a lehető legjobb szolgáltatások nyújtásában. Weboldalunk további használatával jóváhagyja, hogy cookie-kat használjunk. Adatvédelmi nyilatkozatunkat honlapunkon elolvashatja.