Egy helyismereti gyűjtemény kéziratában olvastam Bernátsky Ferenc Imre római katolikus papról, aki Újszászon született. Felkeltette érdeklődésemet. Információkat gyűjtöttem róla. Felkerestem többek között az újszászi Plébániai Hivatalt is, ahol az előtalált anyakönyv segített születési adatainak pontos feltárásában.

Bernátsky Ferenc Imre Újszászon született 1844. január 3-án. Szülei: római katolikus Bernátski Mátyás ménes mester és Gódor Apollónia voltak. Kisgyermekéveit Újszászon töltötte, mivel édesapja a település uradalmi ménesmestere volt. Nem találtam adatot, hogy elemi iskoláit hol kezdte. Tény, hogy iskoláit: Vácon, Pesten és Nagyszombaton végezte. (Nagyszombat - Trnava - római katolikus érseki székhelyváros Szlovákiában, a Kis-Kárpátok előterében.) A teológiát Vácon hallgatta, pappá szentelése 1867. augusztus 17-én volt. Pappá szentelése után 3 évig káplánként tevékenykedett előbb Fóton, majd Hódmezővásárhelyen. Fiatal éveiben Pozsonyban és Bécsben főúri családoknál dolgozott, mint nevelő. Lefordította Nicolas Ágost "A hit mestersége" című kétkötetes vallásfilozófiai-teológiai művét, Henrik Longfellow "Hiawata" című indián mitoszokat feldolgozó eposzát. Az előbbi 1872-en, az utóbbi 1883-ban jelent meg Pesten.

Hódmezővásárhely plébánosa lett 1884-ben. Támogatta Hegedűs László (1870-1911) festőművészt, aki Rómában megfestette az Ipoly-díjas "Krisztus siratásá"-t. 1900-ban kinevezték a ráckevei Szent Panteon apátság címzetes apátjává. Megalapította a Katolikus Nőegyletet 1893-ban, a Katolikus Társaskört 1902-ben. A szent Domonkos Rendi Leánynevelő Intézet igazgatója lett 1903-ban. Személyes jó kapcsolatban volt a protestáns lelkészekkel és a zsidó rabbival. 1919-ben elismerte a tanácsköztársaságot, de elhatárolta magát a marxizmustól. A tanácsköztársaság bukása után jó keresztény hívő emberként elismert, nagytekintélyű egyházi vezetőként, személyesen lépett fel a halálra ítélt kommunisták megmentése érdekében. A franciák bevonulása idején, mint tolmács segített Hódmezővásárhely városon.

Bernátsky Ferenc Imre Hódmezővásárhelyen hunyt el 1921. november 21-én. A város nagy tiszteletben tartja emlékét.

Mi, újszásziak is kegyelettel emlékezzünk városunk neves szülöttére! Képzeletben menjünk el a hódmezővásárhelyi temetőbe, hozzuk rendbe a 85 éve elhunyt főpap sírját, gyújtsunk egy szál gyertyát üdvére, emlékére!

Varga Ferenc
Újszász díszpolgára