Csendesné Dolinay Margit, a Magyar Pékek Fejedelmi Rendje alapító tagja, az Észak-alföldi csoportot 2006 óta vezeti.

{vsig}kultura/2010_07_01_csendesne|sets=1{/vsig}

A régió jellegzetes hagyományőrző termékeit süti, mint pl: kenyérlángos, vesu, dübbencs, pászka kalács, debreceni perec, kürtőskalács, betyártekercs, bukta. A termékeket teknőben, kézzel dagasztva készíti, és fafűtéses kemencében süti. őt kérdeztem a közelmúlt eseményeiről, sikereiről. Ezekről így számolt be:

• 2010. 02. 20-24. között Budapesten, a HUNGEXPO területén került megrendezésre a 16. UKBA Nemzetközi cukrászati, sütőipari és gasztronómiai kiállítás és verseny. Ezen a versenyen felnőtt díszmunka kategóriában indultam, és ezüst serleget, oklevelet, nyeremény ausztriai utat nyertem harmadmagammal. Munkáim: Zsinór csipke 80x50 cm, Mátyás király portré 40x50 cm, Pipa tartóval.
    Ezek az alkotások tésztából készültek, megvalósításukat számtalan terv, rajzolás előzte meg.
    A Mátyás király portré elkészítéséhez Turza Ferenc segítségét, iránymutatását is igénybe vettem, mert én nem vagyok szobrász, csak érdekel a szép, és az alkotás varázsa. Ezúton is köszönöm Feri segítőkészségét, amit a Szolnok TV „Étkek és Emlékek” magazin (2010. 04. 10.) műsorában is elmondtam. A Mátyás király portré és a Pipa tartóval a mogyoródi Csíkvölgyi Pipa Csárda tulajdonát képezi, ott lehet megtekinteni.
  • 2010. április 14-re a domonyvölgyi „Lázár Lovas park”-ba a GKRTE szakmai gyűlésére személyes meghívást kapott tőlem Molnár Péter polgármester és Fehérné Szekeres Zsuzsa, a művelődési ház igazgatónője. Gödöllő és Környéke Regionális Turisztikai Egyesület honlapján megjeleníti Újszászt, programját. Partneri kapcsolat- és kölcsönös együttműködés egyeztetésére vártuk volna vezetőinket, azonban egyéb elfoglaltságuk miatt nem tudtak megjelenni.
    Már öt éve képviselem az egyesületben Újszászt és a Magyar Pékek Fejedelmi Rendjét, mint az Észak-alföldi Régiós csoport vezetője. Szeptemberben vendéglátójának kéne lennem a 45 település polgármestereinek és exkluzív vendégeknek, de a Kastély utca alkalmatlan ezen forgalom és vendégek fogadására.
  • Május 1-jén Gyomaendrődön volt csapatom a Nemzetközi „Sajt és Túró Fesztiválon”. Ragyogó időben elkelt a kenyérlángos a finomabbnál finomabb sajtok és túrók mellé.
  • Segítséget kértem Molnár Péter polgármestertől a megyei Népművészeti Alkotóház együttes (Tiszavárkony) húsvétkor leégett fürdőház romjainak bontásához. Mondhatom, gondolkodás nélkül igent mondott. Az ő és a munkában résztvevők segítségét Kenyeres Sándorné elnök asszony levélben megköszönte, én e helyről is szeretném megköszönni a segítséget.
  • Péksütemény adományozása május 17-én (250 db, 62 eFt értékben) az általános iskolának a Magyar Pékek Fejedelmi Rendje nevében. Bogárné Simon Klára igazgatónő szállíttatta el tőlem a termékeket, szép köszönőlevelet kaptam érte.
  • A pék hagyományokat őrző csapatom május 29-én Szolnokon a Tiszaligetben mutatta be hagyományőrző sütését, kínálta a kenyérlángost és a kürtős kalácsot a sport napon és a II. Régió Napja rendezvényen.
  • Szeretettel hívok minden érdeklődőt július 10-én Nagytarcsára, az V. Világi és Egyházi Borok Fesztiváljára, ahol hagyományőrző módon sütünk.

A „Csendes Portán” hagyományőrző gyakorlati oktatást tartok gyermekeknek, felnőtteknek.

Információ:

Csendesné Dolinay Margit