Tisztelt Olvasók!

Év elején általában minden ember tervezi a következő időszakot. Ezzel az önkormányzat is így van. Egyrészről az éves költségvetést február közepéig be kell nyújtanunk elfogadásra. Ennek velejárója az is, hogy a várható pénzügyi lehetőségek mentén megtervezzük fejlesztéseinket is. A január 30-i testületi ülésünkre benyújtottuk a költségvetés tervezetét, mely nem volt teljes. Az idei országos költségvetés már 2013. december 22-én életbe lépett, ennek ellenére vannak olyan feladat finanszírozások, amiket csak február elején kapunk meg. Ez egy 30 millió forintos tétel, mely a gyermekétkeztetés működési költségeinek támogatására szolgál. Ettől függetlenül azért elmondható, hogy amennyiben a kormányzat ígérete, miszerint a jelenlegi hiteleinket teljes mértékben február 28-ig átvállalja, úgy megmondható, hogy egy takarékos gazdálkodás mellett hitelmentes költségvetést tudunk a testületnek elfogadásra benyújtani. Várhatóan a korábbi évekhez hasonlóan a városban működő civil szervezetek támogatására is sor kerül. Ennek a lehetősége a február 18-i testületi ülésen kerül eldöntésre. Az is látható a mostani számokból, hogy több okból saját erős fejlesztések is megvalósulhatnak ebben az évben. Ennek forrása a megalkotásra kerülő költségvetésben bemutatásra kerül, illetve számolunk a homoktövis ültetvényből befolyó nyereséggel is. Ennek ismeretében a következő fejlesztések kerülhetnek előtérbe:

– A város lakóinak régóta jogos igénye, hogy a településen meglévő járdákat újítsuk fel. Terveink szerint még ebben az évben körülbelül 1500-2000 m járdát szeretnénk felújítani. Elsősorban azokon a helyeken, ahol olyan közösségi területek eléréséről van szó, mint pl. a vasútállomás, polgármesteri hivatal, templom, temető.

– Jogos igény az is a településen élők részéről, hogy az artézi kútjaink környékét tegyük rendezettebbé, szebbé. Ebben az évben elérhetőnek látom azt, hogy mindkét kutunk környezetét felújítsuk, a kutak fölé esztétikus, a környezetbe illő, jó megjelenésű építményt építsünk.

– Mint ahogy látható, a régi Bajcsy-Zs. úti iskola egyik szárnyát már lebontottuk. A másik szárny lebontására a bontási engedély megszerzése után kerülhet sor. Az így kialakult terület a korábban elfogadott Integrált Városfejlesztési Stratégia alapján egy központi tér kialakítására lesz alkalmas. Ennek tervezési munkálatait is elkezdtük a napokban. Mivel a terület a polgármesteri hivatal és művelődési ház mögött terül el, így a fejlesztés csak komplexen képzelhető el, több ütemben. Mivel a településen élők már többször jelezték, hogy az Orczy család érdemeinek elismerése jeleként utcát vagy teret nevezzünk el, így a javaslatom az lesz a testület felé, hogy ezt a központi teret Orczy térnek nevezzük el.

– Az Erkel Ferenc út felújításával párhuzamosan szeretnénk a Dózsa György úton található köztéri belvízelvezető árkot lecsatornázni. Ezen tervezői munka is elindult a napokban. Az így feltöltött és kialakult szinten egy pihenőpark megvalósítását tűztük ki célul.

– Már régóta dédelgetett vágyunk, hogy a termálfürdő megálmodott helyszínén is elkezdődjenek a munkák. Így a korábban elképzelt telekosztásra is elkészültek a tervek, és benyújtásra kerültek a földhivatalhoz. Reményem szerint ősszel talán a kút fúrása is elkezdődhet.

Tisztelt Olvasók!

Januárban két közbeszerzési kiírásunk fejeződött be. Így az Erkel Ferenc úti felújítás, illetve a város szilárd hulladék szállítására kiírt közbeszerzésünk. A testület döntése értelmében az Erkel Ferenc út felújítására a Duna Aszfalt Kft.-vel kötünk kiviteli szerződést, míg a hulladékszállítással kapcsolatosan a testület döntése értelmében nem hirdettünk győztest, a közbeszerzés eredménytelen volt. Mivel a korábbi közszolgáltatóval, a Remondis Zrt.-vel 2014. január 31-ig volt megállapodásunk, így a mostani hulladékgazdálkodási törvény alapján a hulladékszállításra bejelentettük igényünket a Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatósághoz. Előzetes információink szerint február 3-tól folyamatosan fogja elszállítani a kijelölt közszolgáltató a hulladékot, mely 9 hónapig igénybe vehető. Ez azt jelenti számunkra, hogy az év második felében ismételten ki kell írnunk a közbeszerzési eljárást, melynek feltételrendszere változni fog, hiszen június 30-ig a hulladékszállításban részt vevő közszolgáltatóknak nonprofit szervezetté kell válniuk.

Tisztelt Olvasóim!

A településen az elmúlt hónapokban a közvilágítás korszerűsítése folyt. A munkák január 24-én befejeződtek, megtörtént a műszaki átadás-átvétel. A korszerűsítés során elsősorban a lámpatestek mechanikus előtétjei kerültek lecserélésre elektronikusra, illetve 30 db közvilágítási lámpatest került felszerelésre az elmúlt évek lakossági igényeinek megfelelően.

Szeretném azt is megosztani Önökkel, hogy a Zagyvaparti Idősek Otthona felújítása megkezdődött. Az ún. új épület, mint munkaterület átadásra került az építők számára. A kiköltözést a kastély épületébe nagyon sok munka előzte meg. Ezúton szeretném megköszönni az otthon dolgozóinak, vezetőinek és a nagyon sok önkéntesnek, akik ebben a munkában részt vettek. Reméljük, hogy a visszaköltözés a tavasz során megtörténik, így a visszahelyezett gondozottak sokkal jobb körülmények közé fognak kerülni.

Tisztelt Olvasók!

Azért rossz hírem is van. Sajnos, ebben a hónapban is egy olyan barátunktól kellett megválnunk, aki sokat tett a településért. Ebben a hónapban temettük el Deák Kálmán barátunkat. Azt gondolom, hogy a település nevében kifejezhetem részvétünket a családnak szerettük elhunyta miatt.

Molnár Péter
polgármester

Tavasszal új burkolatot kap az Erkel Ferenc út
(Fotó: Fehér Judit)