Tisztelt Olvasók!

Lassan itt az évvége, és ez abból is látszódik, hogy civil szervezeteink sorban tartják évzáró rendezvényeiket. A hónapban e területen nagy mozgás volt, hiszen találkoztam a kertbarát kör, az Aranyifjak Nyugdíjas klub, a mozgássérültek csoportja, a vasutas szakszervezet, és a Városi Civil Fórum tagjaival. E találkozások alkalmával óhatatlan, hogy ne kerüljön szóba településünk élete, a pozitívumok és alkalmasint a kritikai észrevételek is. És ez így helyes. Civil szervezeteink tevőlegesen részt vesznek mindennapjaink és ünnepnapjaink alakításában, sok esetben példát mutatva az itt élőknek. Nélkülük nagyon szegények lennénk. Ugyanígy öröm számomra, hogy évek óta immár hagyományosan megrendezésre kerül a Zenei világnap megünneplése. Köszönöm a Gimnázium vezetésének, hogy ezt minden évben megszervezik, és lehetőséget adnak tanulóifjúságunknak a bemutatkozásra. Az óvoda, az általános iskola és a gimnázium tanulói ebben az évben is igen magas színvonalú műsort adtak, elsősorban a gimnázium tanulóinak, hiszen a közönséget döntő részben ők tették ki. A zenéről szólva nagyon fontos rendezvény volt a Százszorszép Népdalkörünk hagyományos, de idén fennállásának 20. évfordulója apropóján is megrendezett dalostalálkozója. Az idei különösen nagy létszámú volt, több mint 250 dalos ajkú résztvevő szerepelt a műsorban, akik közeli és távoli településekről érkeztek hozzánk. Köszönöm az együttes tagjainak, illetve a művelődési ház dolgozóinak szerepvállalását.

Tisztelt Olvasók! Az októberi két nemzeti ünnepünkön kegyeletteljes megemlékezés történt. A város lakosai és a civil szervezetek talán nagyobb számban vettek részt ezeken a megemlékezéseken, mely számomra örömet szerzett. Bár voltak hiányzó személyek is, de intézményeink dolgozói ellensúlyozták ezt. Ami immár sokadik éve visszatérő dolog, az Bogárné Simon Klára igazgató asszony remek szereplése. Mindkét ünnepünkön olyan mélyreható és kegyeletteljes gondolatokat fogalmazott meg, amely a ma emberének is aktuális lehet. Ugyanígy a Vörösmarty Mihály Általános Iskola tanulói, akik a műsorokat adták, nagyszerű színfoltjai voltak az eseményeknek. Köszönöm a tanulók és a felkészítő tanárok áldozatos munkáját.

Tisztelt Olvasók! Ebben a hónapban is ülésezett a város képviselő-testülete. Több olyan döntést kellett meghoznunk, ami miatt soron kívüli ülést kellett tartanunk. Többek között döntöttünk abban, hogy mindkét nagyobb pályázatunkra elindítjuk a kivitelezés közbeszerzését. Így a Zagyvaparti Idősek Otthona felújítására és az Erkel Ferenc út fejlesztésére is. Ez örömteli, hiszen az elmúlt napokban az Erkel Ferenc úti fejlesztésnek már alá is írtuk a támogatási szerződését. Abban is döntött a testület, hogy biztosítja az Erkel Ferenc úti pályázat önerejét, amely a bekerülési költség 10 %-a, mely 12 770 000 forint. Az önerő biztosításához benyújtjuk pályázatunkat a BM Önerő Alapjához, ahol várhatóan ezen összeg 55 %-a nyerhető el maximálisan.

Igen figyelemreméltó információt kaptunk ebben a hónapban, mely szintén fejlesztésről szól. A több mint két éve a KEOP pályázathoz benyújtott fejlesztésünk a bírálat alapján támogatást kapott. Ezen fejlesztés mintegy 10 millió forintos keretösszege egy 80 db-os új kerékpártárolót, térfigyelő kamerát és a sportcsarnok vizesblokkjának bővítését tartalmazza. És még mindig fejlesztés. Hosszú előkészítés után döntött testületünk arról, hogy megújítja a város közvilágítási rendszerét. Ennek keretében energiatakarékos megoldásokat alkalmazva csökken majd a felhasznált energiamennyiség, és így a város költsége is. A felújítás során az elmúlt években több utcáról beérkező igények szerint mintegy 24 db új lámpatest kerül felszerelésre. E fejlesztést szeretnénk még ez évben befejezni.

Tisztelt Olvasók! Szeretnék néhány szót szólni az önkormányzat egyéb gazdálkodásáról is. Homoktövis ültetvényünk szépen fejlődik, az ősz során megtörtént a cserjék pótlása. A sorközökbe ültetett sütőtök nem a várt eredményt fogja hozni. Ennek két oka látható jelen pillanatban, hiszen a nyári szárazság a termésmennyiségben okozott kiesést, és az októberi korai fagy pedig elbánt velünk. A megtermett mennyiség kb. 50 %-a ment így veszendőbe. Ettől függetlenül nyereséges lesz gazdálkodásunk, ha nem is annyival, amennyit elvártunk.

A korábbi döntésünknek megfelelően Újszász Város Önkormányzata határidőre benyújtotta az ún. ÖNHIKI-s pályázatát. Pályázatunkban mintegy 53 millió forint igényünk van, mely a város gazdálkodásától függetlenül keletkezett. Bízunk a pozitív elbírálásban.

Ezzel kapcsolatosan is folytattam tárgyalásokat Pócs János országgyűlési képviselővel, áttekintettük a város helyzetét, elsősorban a problémáinkra keresünk közösen megoldást, melyre képviselő úrtól pozitív ígéretet kaptunk.

Tisztelt Olvasók!

Október végén, november elején az ország a kegyeletteljes Mindenszentek és Halottak napja ünnepekre készül. Sajátos egybecsengése az életnek, hogy ebben a hónapban több olyan polgártársunkat veszítettük el, akik az elmúlt évtizedekben településünk meghatározó személyiségei voltak. Így búcsúznunk kellett Batta Sándor autodidakta festőművésztől, a mindenki által nagyra becsült Norman Laci bácsitól, dr. Szegedi Gyulától Újszász város első díszpolgárától, és a sokak által ismert és közúti balesetben elhunyt Lázár Illéstől. És a sor még nem teljes, hiszen november elején helyezik örök nyugalomra az újszászi katolikus templomban gróf dr. Nyáry Gált, báró Orczy Mária férjét. Az elhunytak családjának, és akik szerették őket, a város nevében őszinte részvétemet fejezem ki.

Tisztelt Dr. Szóró Magdolna! Születésnapod alkalmából jókívánságaimat fejezem ki a város nevében, hiszen örökmozgó közéleti tevékenységed Újszászon nélkülözhetetlen.

Molnár Péter
polgármester